Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Stoksuz E-ticaret diğer bir ismiyle söyleyecek olursak dropshipping nasıl yapılır, Stoksuz e-ticaret satış sitesi kurmak isterseniz dropshipping firmalarının avantajlarına ve dezavantajlarına bakmanız sizin faydanıza olacaktır. Hadi gelin birlikte bakalım.Küçük ve orta ölçekli firmalar genelde stoksuz e-ticaret yapmayı tercih ederler. Stoksuz E-ticaret sisteminde kullanılan en yaygın yöntemse xml ile ürün tedariğidir.

Eğer online pazarlamaya ihtiyacınız varsa ya da son zamanlarda sıkça duyulan çeşitli e-ticaret modelleridir. Bunlardan biri de dropshipping.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping satıcının müşteri siparişlerini kabul ettiği ancak stokta satılan malları tutmadığı bir perakende ticaret türüdür.

Stoksuz E-ticaret Sitesi Nasıl Yapılır?

Günümüzde masrafsız olarak gözükmesine rağmen zahmetli bir iş olmaması anlamına da gelmez. Stoksuz E-ticaret yani “Dropshipping” yapabilmek için öncelikle e-ticaret sitesi hakkında RGS Yazılım firmamızdan bilgi alabilirsin. Profesyonel e-ticaret siteniz hazır olduktan sonra tedarikçi firmaların XML olarak adlandırdığı ürün stok dosyası satış yapacağınız e-ticaret sitenize entegresi gerçekleştirilerek ürün ekleme işlemi tamamlanır.

Stoksuz E-ticaret Sitesi Nasıl Çalışır?

XML ile eklenen ürünler sitenizde satışa çıkmasından sonra gelen sipariş yönetiminiz aşağıdaki gibidir.

– Sipariş gelen ürün ve müşteri kaydı tedarikçi firmaya iletilir.
– Satıcı, tedarikçi firmaya ürünün ödemesini yapar.
– Satıcı ürünün faturasını tedarikçi firmaya iletir.
– Tedarikçi firmaysa ürünü ve faturayı müşteriye iletir.
– Müşteri ürünü aldığında ise sipariş tamamlanır.

 

Stoksuz e-ticaret

 

Stoksuz E-ticaret Dropshipping’in Avantajları

Birçok avantajı bulunmaktadır.

– Düşük personel sayısı ve depo bölümüne eleman ayırmazsınız.
– Stoksuz çalışma olacağı için depo için kira maliyetine gerek kalmayacaktır.
– Siparişlerin paketlenmesi kargo verilmesi gibi sorununuz olmayacak bunun içinde kargo firması ile anlaşma yapmanıza gerek kalmayacak.
– Satışa sunduğunuz ürünler stoğunuza girmeden siteden satışa çıkabilirsiniz.
– Büyük sermayeniz olmadan da e-ticarete başlayabilirsiniz.
– Sitenize ekleyeceğiniz ürünlerde herhangi bir stok bedeli ödemeyeceğiniz için birçok farklı kategoride farklı ürün satışı yapabilirsiniz.

Stoksuz E-ticaret Dropshipping’in Avantajları

Avantajı olduğu gibi dezavantajından da söz etmek mümkündür.

– Güvenilir tedarikçi olması önemlidir.
– Tedarikçi firmanız ürünleri zamanında teslim etmeli.
– Dropshipping’de  kar oranları düşüktür ve aynı ürünü sizinle beraber birçok stoksuz çalışan e-ticaret sitesi satacağı için de rekabet yüksektir.
– Ürün tedarik eden firmanın stok yönetimi doğru güvenilir olmalı. XML ile ürün tedariği yapıyorsa dosyanın güncel olması gerekir. Aksi takdir de sipariş edilen ürünler ulaşmazsa bu da sizin güvenilirliğinize zarar verir.
– Sattığınız ürünler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Satış öncesi ve sonrası ürün hakkında gelebilecek soruları yanıtlamanız gerekmektedir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin