Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Stoksuz e-ticaret stok tutmadan internet üzerinden ürün satışına verilen isimdir. Diğer bir adıyla dropshipping de diyebiliriz.

Peki, stoksuz e-ticaret nasıl yapılır?

Dropshipping ile tedarikçi ve müşteri arasında aracılık yaparız. Süreç çok basit bir şekilde müşterimizin ürünü sipariş vermesi ile başlar. Bizim ürünü tedarikçi firmamızdan temin ederek müşterimize göndermemizle biter. Tabi burada dikkat edilmesi gereken ürünü hızlı tedarik edebilmemiz için tedarikçimizin bize yakın olması. Eğer bu mümkün değil ise tedarikçimizden ürünü müşterimize gönderip gönderemeyeceğini öğrenebiliriz.  Böylelikle lojistik işlemlerinden de kurtulmuş oluruz.

 

Stoksuz e-ticaretin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Shopify vb. siteler kullanıyor.

Stoksuz E-Ticaretin Avantajları

* Fazla sermayeye gerek duyulmamaktadır.

* Satacağınız ürünler için stok tutmanıza gerek olmadığı için, depoya da ihtiyacınız olmayacak.

* Kargo ile ilgilenmediğiniz için etiketleme ve paketleme gibi masraflarınız olmayacak.Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır?

* Personele ihtiyaç duymayacaksınız.

* Tek bir tedarikçiye bağlı kalmayacaksınız. Birden fazla tedarikçi ile anlaşabilir, ürün çeşitliliği ve fiyat konularında farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Stoksuz E-Ticaretin Dezavantajları

* Tedarikçi firmanın ürünü müşteriye hasarlı olarak teslim etmesi.

* Ürün teslimatında sorumluluğunuz kısıtlı olduğu için olabilecek herhangi bir sorunda müşteri hizmetleri anlamında başarılı bir süreç yönetmeniz gerekecektir.

* Tedarikçinin elinde bulunmayan ürünlerden aynı anda haberiniz olamayabilir. Bu durumda müşteriniz tedarikçi firmanın o an stoğunda bulunmayan bir ürünü satın alabilir.

Ülkemizde birçok firma stoksuz e-ticaret yapmaktadır. Sizde stoksuz e-ticarete girmek istiyorsanız sadece e-ticaret yazılımına ihtiyacınız var. Tabi sonrasında tedarikçiler ile sıkı indirimler alacak sağlam bir pazarlama kabiliyetine.

Son olarak şunu da belirtelim stoksuz e-ticarette müşteri memnuniyeti marka kaliteniz ile doğru orantılıdır. Süreci iyi yönetemezseniz marka imajınızı zedeleyecek birçok sorun ile karşılaşırsınız.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin