Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Bir e-ticaret sitesinin en önemli sayfası kesinlikle ödeme sayfasıdır. Müşteri ürününüzü ne kadar beğenirse beğensin, sayfa gösteriminiz ne kadar fazla olursa olsun, en nihayetinde satın alma işlemi gerçekleşmezse boş yere reklam veya kampanya yapmış olursunuz. Peki müşterinin satın alma aşamasında yapmaktan vazgeçmesine sebep olabilecek, ödeme sayfasındaki hatalar, müşterileri ilgilendiren en ciddi hatalara bir göz atalım…

ALIŞVERİŞ SERTİFİKALARI

Bilinçli tüketici sayısı git gide artık arttıkça, sertifikası olmayan sitelerden yapılan alışveriş oranları düşmektedir. Müşterilerinize güven vermek ve yeni müşteriler kazanmak için, ödeme sayfanızda mutlaka 3D Secure ve SSL sertifikanızın bulunduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Böylece müşteriniz kredi kartı veya banka kartı bilgilerinin diğer kişilerle paylaşılmayacağından emin bir şekilde alışverişini yapabilir ve hem ayrıca e-ticaret siteniz güven kazanmış olacaktır.

ödeme sayfasındaki hatalar

EK ÜCRETLER

Bazı e-ticaret sitelerinde, çok sıkça karşılaştığımız durumlardan birisi müşteri ödeme sayfasına gelene kadar KDV ve kargo gibi ek ücretleri dahil etmeden sadece ürün fiyat gösterir. Müşteri ödeme sayfasına geldiğinde fiyatın artmış olduğunu görünce ürünü satın almaktan vazgeçerek siteden ayrılır. Ne kadar her iki rakam arasında da çok fark olmasa bile müşteri için bu itici bir durumdur. Ürünün ek ücretleri var ise ek ücretlendirmeyi müşterinize ilk başta net bir şekilde ürün detay sayfanızda göstermeniz gerekmektedir.

ÖDEME YÖNTEMLERİ

Ödeme yöntemlerinin sınırlı olması, müşterinin alışverişi noktalamadan siteden çıkmasına neden olan sorunlardandır. Ödeme yöntemlerinizi mutlaka çeşitlendirmeniz gerekmektedir. Bu hem müşterileriniz için kolaylık sunacaktır hem de size daha kurumsal hem de daha güvenilir bir izlenim oluşacaktır. POS çeşitliliği ve taksit seçeneklerini yeniden düzenlemeniz gerekiyor ise  vakit kaybetmeden ilgili banka taksitlendirme seçeneklerini düzenleyiniz.

BASİT BİR ÖDEME SAYFASI

Ödeme sayfası içerisinde banner’lar olması, alıcının başka siteye geçmesine sebep olan linkler olması sitenin kalitesini düşürmektedir. Ödeme sayfasında sadece ödemeye ilişkin bilgiler yer almalıdır.

ÜYE OLMADAN ALIŞVERİŞ

Çoğu e-ticaret sitesinde bir ürünü satın alabilmek için önce üye olmak gerekmektedir. Bu da birçok müşteriyi alışverişi sonlandırmaya yöneltmektedir. İnsanlar üye olmadan da alışveriş yapabilmek isteyebilirler. Üyelik aşaması zor olmasa bile, üye olma zorunluluğu çoğu müşteriye itici gelmektedir. Bu nedenle müşteri, satın alma işleminden vazgeçebilir. E-ticaret sitenizde üye olmadan ödeme sayfasına gitme seçeneği sunulması, bu kayıp müşteri sayınızı kazanmanızı sağlayacaktır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin