Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

rekabet

KOBİ’ler yani küçük ve orta ölçekli işletmeler büyük işletmeler ile nasıl rekabet edebilir bugün sizlere bu konu hakkında taktikler vereceğiz. Yeni bir iş, yeni bir ev ya da yeni bir okul bunlarının çok farklı zorluklar ile karşılaşmaktayız.

 

Yeni değişimlerde o çevrenin insanlarına alışmamız onların bizlere alışması ve o çevreye ayak uydurmamız gibi çok çeşitli zorluklar bulunmaktadır.

 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlar yeni bir işletme kuruluşunda da geçerlidir. Yeni kurulan işletmeler doğru stratejiler ile rakiplerinin önüne geçebilir.

 

Rakiplerinizin önüne geçmeniz için kullanmanız gereken 4 adet pazarlama taktiklerini aşağıda belirttik.

1. Niş Bir Kitleye Odaklanma

Yeni kuracağınız işletmeniz için olabildiğince niş bir kitle belirlemelisiniz. Niş yani en küçük hedef kitleden bahsediyoruz. Daha sonra belirlediğiniz niş kitleye yönelik çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Bunu uygulamanız sizleri rakiplerinizden oldukça farklılaştıracaktır. Bu sayede emin adımlarla da büyümeniz mümkündür.

2. Gösteriş Yapın


Tüketicilerin sorunlarına çözüm ürettiğimiz bir dünyadayız. Rekabet ettiğiniz şirketlerden bir adım öne geçmeniz ve onlardan farklı olmanız için bir hikâyeniz olmalı. Bu işe neden başladığınız iyi bir hikâyenizin olmasıdır.

 

Daha sonra ürünlerinize değer katacak ve firmanızı rakiplerinizden ayıracak özelliklerinizin olması gerekir. Bunlarda sizin ürünlerinizin hikâyesini oluşturmaktadır.

3. Ürün ve Servis

Geçmişten bugüne değişmekte olan dünya da biz insanların da dikkat sürelerinde değişiklikler meydana gelmiştir. Yapılan araştırmalar da dikkat sürelerimiz 12 saniyeden 8 saniyeye düştüğü görülmektedir.
Böyle bir durumda firmalarında pazarlama rekabetinde işi epey bir zorlamaktadır.

 

Hedef kitleniz markanızı gördüğü anda onu yakalayabilmeniz için gerekli süre 8 saniyedir. Tabii bu 8 saniyenin tamamında sade sizin markanızı değil rakiplerinizin markasını da görecektir. Bundan dolayı hedef kitlenize ulaşabilmeniz için 8 saniye içerisinde hızlı ve etkili olmanız gerekir.

 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu duruma en iyi örneği Apple üzerinden verebiliriz. O dönemler de Microsoft ve IBM bilgisayar üretmekteydi ve Apple öyle bir ürün ile piyasaya çıktı ki rakiplerinin arasından sıyrılmayı başarabildi. Bu çıkışla da çok iyi bir şekilde devam edebildi.

4. İyi Bir Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri firmanız açısından oldukça önemli bir konudur. Ne kadar iyi müşteri hizmetleri o kadar mutlu müşteriler elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Müşterilerinizin sorularına hızlı geri dönüş yapmanız, e-maillerinizi gelen müşteri maillerine düzenli bir şekilde cevap vermeniz vb. gibi maddeler firmanızın daha fazla müşteri kazanmasına olanak sağlamaktadır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin