Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

yurt dışı

İyzico, hız ve verimlilik konusunda ortaya konulmuş ödeme sistemleri olarak adlandırılmaktadır. Kolay ödeme olarak da bilinen EasyCheckOut cümlelerinin kısaltılmış biçimi olan ve okunuşu Türkçe ye çevrilmiş hali olan iyzico, isminden de anlaşılmış olduğu üzere ödeme işlemleri tarafından üyelerine ve kullanıcılara kolaylıklar sağlamak üzere tasarlanmış olan sistemlerden biridir.

 

İyzico sayesinde üyeler altyapı yatırımlarından, gerekli testlerden, gizlilik ve güvenlik konusunda ki sıkıntılardan kurtulmaktadır.

İyzico ya kayıt olmak için tek yapmanız gereken sisteme kayıt olmak ve ödemeleri siteye çekmek için ilgili alanda size verilen kodu sitenize yerleştirmektir.

İyziconun diğer sistemlerden farkı ise üyelik için herhangi bir ücret ya da abonelik ödemesinin yer almamasıdır.

Oldukça avantajlı olan bu sistem sadece ödemelerde değil son zamanlarda yapmış olduğu yeniliklerle de müşterilerin gönüllerini fethetmektedir.

Ödeme sistemleri arasında önde gelen Paypal’ ın kapanmasının ardından yerli ödeme sistemimiz olan İyzico’ ya yurt dışından destek gelmiştir.

yurt dışı

Uluslararası Ödeme Sistemi Paypal’ ın, Ülkemizde ki faaliyetlerine son verdiğini açıklamasının arsından yerli ödeme sistemi girişimimiz olan iyzico, Ülkemizden yurt dışıma satış yapmak isteyen işletmeler için döviz üzerinden ödeme alma özelliği yer alan İyziCrossborder’ ı hayata geçirmiştir.

 

Paypal seçenekleri olarak karşımıza gelen bu özellik sayesinde Ülkemizden yurt dışına online satış gerçekleştiren işletmeler döviz üzerinden yapılacak işler sonrasında ödemeleri Türk lirası TL olacak şekilde ödemeler işletmelerin banka hesaplarına yatırılmaktadır.

 

İlk etapta ABD doları, Euro, İngiliz sterlini ve iran riyali noktasında yapılacak işlemlerle ilgili destek verme kararı alan iyzico, Temmuz ayı 2016’ dan itibaren 190 farklı Ülkeye ait para birimi ödeme seçeneği kabul etme özelliğini müşterilerine sunacaktır.

Avrupa’ da e-ticaret alanında ve farklı ödeme sistemleri noktasında Firstdata, ClickanBuy, Klarna gibi işletmelerde önemli bir üne sahip olan Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isin başkanlığında 2012 senesinde girişim olarak meydana gelen iyzico, e-ticaret sektörüne yönelik ödeme alternatifleri ve çözümleri ortaya koymaktadır.

 

Sistemine kayıtlı olan mağaza sayısı dördüncü seneye girilmesiyle beraber 15.000 ‘den, 30.000’ e ulaşan iyzico, son bir sene içerisinde 16 milyon TL değerinde yeni yatırım almıştır.

 

Yerli ödeme alternatifleri içinde yerini koruyan iyzico, konulan engellerin kalkmasının sonrasında İran ile iş birliği yoluna giderek bu alanda bir ilke imza atmıştır.

 

İş birliği konusunda İran tarafından yıllık 20.5 milyar dolar online ödemenin gerçekleşmiş olduğu Shetab sistemine dahil olarak 231 milyon banka kartını iyzico sistemine entegre etmiştir.

yurt dışı

E-ticaret alanında Dünya genelinde ürün ve hizmet satışı yapan ya da yapmak isteyen işletmeler için kritik bir işlem olan döviz üzerinden işlem yapılması konusunda büyük bir atılım yaptıklarını dile getiren iyzico CEO’ su Barbaros Özbugutu sistemine katmış olduğu yeni özellik olan İyziCrossborder ile ilgili şu açıklamalarda bulunmuştur.

 

İyzico ödeme sistemi olarak yurt dışına gidecek olan ödemelere destek olma zamanımız artık geldi.

 

Bu girişimle iyzico’ ya üye olan işletmeler artık ABD doları, Euro, İngiliz sterlini, İran riyali ile ödeme kabul edecek ve bir ay sonrası için 190 farklı ülkenin para birimi ile gerçekleştirilen ödeme işlerine cevap verilecektir.

 

Bu işlemler ile ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde yerine getirilirken Türk işletmelerinin yurt dışına satmış oldukları ya da satmak istedikleri ürünlerle ilgili teslimat noktasında işlemlerin hızlanması ve kolay bir halde gelmesi için yeni atılımlar olacağını ve yeni iş birliklerinin de yakın zamanda yapılacağını üyelerine duyurmuştur.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin