Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret elektronik ticaretin kısaltmasıdır. E-ticaret belli ürünlerin veya hizmetlerin bilgisayarlar aracılığı ile internet üzerinden satışının yapılmasına denir.

E-ticaretin faydaları internetin çok hızlı bir şekilde yaygınlaşması ve kullanım alanlarının artması (cep telefonları, tablet bilgisayarlar gibi) insanların e-ticaret sistemlerini de ilgisini arttırmaktadır. İnsanların alım güçlerinin artması ve üretim kapasitesinin yükselmesinden kaynaklanan rekabetten dolayı satıcılar e-ticareti kullanmaya başlamışlardır. E-ticaret sistemleri sayesinde daha çok müşteriye çok daha ucuza ulaşılmasından dolayı bu karlı iş fiyatlarına da yansıtılmaktadır. Hem sosyal ağlardan ( instagram, facebook) hem de site üzerinden hızlı iletişime geçebilmek büyük bir avantaj.

e-ticaretin faydaları

Bu sayede hem satıcı az iş gücü ile ürününü satmış, alıcı ise uygun fiyata ürünü alabilmiştir. Bu nedenlerden dolayı e-ticaret sistemlerini kullanan tüketici sayısı her geçen gün hızla artmakta ve e-ticaret sitelerinin ciroları da birkaç sene öncesine göre inanılmaz artış göstermektedir.

E-Ticaretin Faydaları

E-ticaretin faydaları, sitelerinin sağlamış olduğu uygun fiyat politikası, çeşitli ödeme seçenekleri ve ürünü hızlı bir şekilde ulaştıran kargo seçenekleri ile tüketicinin hem kolaylıkla ürünü alabilmesi sağlanarak cazip hale getirilmiştir. Şuan için internet kullanıcılarının çok büyük bir bölümü e-ticaret ile ilgili soru işaretlerini cevaplamış ve bu mantıklı ticaret sistemini kullanmışlardır. Neredeyse her internet kullanıcı internet üzerinden alım veya satım yapmıştır.

Avantajları

E ticaretin firmalara sağladığı en büyük avantaj 7/24 ulaşılabilir olmalarıdır. Bu aynı zamanda tüketiciler için de büyük bir faydadır. İstenilen herhangi bir vakit internet üzerindeki sanal mağazada tüketiciler istedikleri gibi gezebilir ve alışveriş yapabilir. Bu günümüzde oldukça önemli bir ayrıntıdır.

E Ticaretin Faydaları arasında müşteriler de evlerinden hiç çıkmadan istedikleri zaman ihtiyaç duydukları ürünleri satın almaları bulunmaktadır. Ayrıca e-ticaret sayesinde müşteriler aradıkları ürünleri daha kolay ve hızlı bir şekilde bulur ve o ürün hakkında diğer kullanıcılardan bilgi alabilirler. Üstelik satın alınan ürünlerin tamamı herhangi bir kargo bedeli ödemeden ya da cüzi bir ücretle müşterilerin adreslerine teslim edilir.
Gelişen teknolojiyi iyi kullanmayı bilen bilinçli tüketiciler e-ticareti tercih etmişlerdir. Bugünlerde neredeyse tüm ihtiyaçlarınızı e-ticaret siteleri tarafından karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda almaktan çekindiğiniz bir ürünü e-ticaret siteleri aracılığı ile sadece bir bilgisayar sayesinde alabilirsiniz. E-ticaret  sistemlerinin bu kapsamda oldukça önemli rolü ve faydaları vardır. Özellikle vakitten tasarruf sağlamak için e-ticaret sistemleri veya yazılımları kullanılması gereken sistemlerdir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin