Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Sanal POS

E-Ticaret Ödeme Yöntemleri

Ödeme yöntemlerinden biri olan sanal pos, bildiğimiz POS gibi çalışır. İnternet üzerinden sanal POS yazılımı ile müşterilerinizden kredi kartı kabul edebilirsiniz. Bu yazılım satış sitenize ek bir modüldür. Birçok bankanın Sanal POS entegrasyon yazılımı vardır. Bankalardan bu yazılımı temin edebilmeniz için müracaat etmeniz gerekir. Her bankanın kendine has prosedürü de olsa genel olarak sizlerden şu standart şartları isteyeceklerdir: Banka üzerinde bir hesap numarası, satış yapmayı düşündüğünüz sitenin çalışır durumda olması, vergi levhası, ticari faaliyet belgesi, teknik danışman ve ortalama yıllık ücret.

EFT/Havale yöntemi

Müşteri ödemelerini banka havalesi ile kabul edebilirsiniz. Burada önemli olan, satış yaptığınızda müşterilerinize tüm bilgileri ayrıntılı bir şekilde vermeniz ve ödemeyi kesin olarak almadan gönderimi yapmamanız gerektiğidir.

Paypal Bankacılık

Bu sistem birçok ülkede milyonlarca kullanıcı ve siteden ödeme kabul eden onlarca site tarafından benimsenmiş ve her geçen gün yaygınlaşan bir ödeme sistemidir.

Güvenlik nedeniyle kredi kartı bilgisini alışveriş yaptığı her siteye vermek istemeyen   kullanıcılar, bu sistemde bir hesap açıp ödemelerini paypal hesaplarından    yapmaktadır. Tek bir kaynaktan ödeme yapmanın daha güvenli ve kolay yolu    olarak lanse edilen bu sistem, online alışveriş yapan kişilere yönelik farklı ödeme    çözümleri sunmaktadır. Bu sistemde paypal hesabı olan bir başka kişiye de para   göndermek mümkündür. Paypal sisteminde finansal bilgiler hiçbir zaman alışveriş   yapılan sitelerle paylaşılmamaktadır.

Google Checkout

Birçok insan interneti alışveriş yapmak için kullanıyor. Online alışverişin dezavantajlarından biri, kişisel bilgilerinizin internete geçmesidir. Farklı web sitelerinde bir şeyler almak istiyorsanız, tüm bilgilerinizi birçok kez girmek zorundasınız. Google, perakendecilerin ve kullanıcılarının evrensel bir hesap sistemi avantajından yararlanmalarına izin veren bir araca sahip. Google hesabı oluşturduktan sonra, kredi kartı bilgilerinizi giriyor ve google checkout servisi kullanan tüm sitelerden kolayca alışveriş yapabiliyorsunuz. (Kimseye kredi kartı bilginizi vermenize gerek kalmıyor.) Checkout üzerinden alışverişinizi yaptığınızda, tahsilatı kredi kartından google yapıyor.

Müşteriler için ücretsiz olan Google Checkout hizmetine, perakendeciler satış    hareketi başına %2 pay ödemek zorundalar. Fakat Google, AdWords kullanan    perakendecilere indirim yapıyor.

Arama motoru ve sunduğu diğer birçok hizmet ile kullanıcılarının beğenisini kazanan    google, checkout hizmeti ile bekleneni veremedi.

Western Union

Eğer uluslararası bir satış gerçekleştiriyorsanız, en uygun ödeme yöntemidir. Bir nevi ‘isme havale sistemi’ gibi çalışır. Yurtdışında sıklıkla kullanılan bu sistem için Türkiye’de seçeceğiniz bir banka ve alıcı ismini müşterilerinize sipariş öncesi söylemeniz gerekir. Para transferi 5 dakika içinde gerçekleştirilir. Para transferinden sonra, müşterinizin size 11 haneli bir PIN numarası vermesi gerekir. Paranızı tahsil ettikten sonra siparişi gönderebilirsiniz. Bu ödeme yöntemi için herhangi bir bankaya hesap açtırmanız gerekmez.

Telefonla sipariş

Türkiye’de internet üzerinden telefon ile sipariş alımı, fazlasıyla tercih edilen bir yöntemdir.  Eğer yalnızca Türkiye’de satış yapacaksanız, alternatif olarak telefonla sipariş alımı da yapmalısınız. Bunun için şirketiniz içinde gerekli organizasyonu ve satış sitesi yazılımını önceden planlamalısınız. Türkiye’de internet müşterileri telefonla siparişte çoğunlukla farklı davranışlar sergiliyor. Bunun için bir satış prosedürünü geliştirmelisiniz. Önceden belirlenmiş soru ve cevap kurallarınız olmalıdır. Telefonla siparişte kredi kartı bilgilerini alarak yine Sanal POS üzerinde siparişleri gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme için Sanal POS entegrasyonuna uygun bir yazılım kullanmalısınız. Kredi kartı bilgilerini saklamanız son derece sakıncalıdır ve ticari olarak risk taşır. Bunun için yazılım ile siparişi gerçekleştirip tüm sorumluluğu bankanıza aktarabilirsiniz.

Kapıda tahsilat

Bu yöntemin internetten satışları arttırdığı bir gerçek. Türkiye’de birçok müşteri ödemesini kredi kartı ya da nakit olarak kapıda ürünü sağlam olarak teslim aldıktan sonra yapmayı tercih ediyor. Siparişin alımı ve ödeme yöntemi nin seçimi konusunda sitenize gerekli tüm bilgileri ayrıntılı olarak yazmalısınız.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin