Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 E-Ticaret bildiğiniz üzere son dönemlerin en çok yükselişte olan alanlardan biridir . AVM’ler artık yerlerini E-Ticaret firmalarına bırakmaya başlamışlardır. İnsanlar evlerindeyken, işlerindeyken veya seyahat halindeyken dilediği gibi ürün hakkında çeşitli bilgi ve fiyatlara anında ulaşabilmektedirler.

Dijital pazarlama, elektronik ortamda ürün ve hizmet amacınızı tanıtabileceğiniz, geleneksel medyaya göre daha çok tercih edilen yüksek pazarlama yöntemidir. E-Ticaret ve Dijital Pazarlama süreçleri öneriler…

dijital pazarlama süreçleri

E-posta Listesi Oluşturmak

E-posta dijital pazarlama süreçleri, pazarlamanın en önemli unsurlardan biridir. Etkili bir şekilde kullanılması aynı zamanda satışları da olumlu anlamda etkilemektedir. Bu anlamda siteye ziyaret eden kullanıcıların e-posta adreslerini içeren listeler oluşturulmalıdır. Listeleri oluşturmanın en iyi yollarından biri, bir kullanıcının e-posta adresi karşılığında bir promosyon sunmak veya kayıt formu oluşturmasını sağlamaktır. E-posta listeleri oluşturulduktan sonra e-posta üzerinden kullanıcılara pazarlama yapılabilmesi için bir strateji belirlenmeniz gerekmektedir. Pazarlama e-postaları için iyi bir fikir listesi oluşturmalı ve kullanıcılara tanıtım, indirim, ilgi alanlarına göre içerik mailleri gönderilmelidir. Böylece bir kullanıcı kitlesi oluşturmuş olacağınız gibi aynı zamanda bir ürüne daha önce ilgi duyulmuş kullanıcılara da hatırlatma yapılmış olursunuz.

Sosyal Medya

Günümüzün bir diğer vazgeçilmezi olan sosyal medya hizmet ve ürün satış rakamları üzerinde oldukça yüksek etkiye sahiptir. Sosyal medyanın bir diğer önemli özelliği ise kullanıcıların tarafsız yorum yapabilmeleridir. Çoğunlukla görsellerin dikkat çektiği çok daha yüksek olduğu Instagram ve Pinterest online mağazalar olarak kullanılmaktadır. Sosyal medya dijital pazarlama alanında kullanıcıyı etkileyecek stratejiler belirlenmelidir. Edilen verilere göre sosyal medyalar için oluşturulan ürün görsellerinin yalnızca %20’si tanıtım amaçlı olacak şekilde tasarlanmalı ve geri kalan %80’lik oran ise hedef kitlenize hitap edecek içeriklerden oluşmalı ve hedef kitlenize veya kullanıcılarınıza sunulmalıdır.

Yasal Süreç

Elektronik ticaretin temelinde müşterilerde güven duygusunu yaratmak yer almaktadır. E-ticaret sitelerinde yer alan hukuki metinler büyük önem taşımaktadır. Yasalar tarafından koruma altına alınan tüketici haklarının korunacağına dair sözleşmeler bulunmalıdır.

İçerik Pazarlaması

 

İçerik pazarlaması, e-ticaret web sitesine kullanıcı çekmek adına blog makaleleri, videolar, fotoğraflar yer alması gereklidir. Hedef kitleye hitap eden herhangi bir içerik oluşturulması kullanıcıların isteklerine kolayca ulaşmasını sağlamaktadır. İçerikler hazırlanmadan oluşturulmadan önce mutlaka bir içerik stratejisine sahip olmanız gerekmektedir ve bu içerik stratejisi hedef kitlenin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde olmalıdır. Bu anlamda web sitenin kullanıcı demografik özellikleri analiz edilmeli ve hangi içeriğin oluşturulacağına karar verilmelidir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin