Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Yenilemesiz E-ticaret Sistemi son zamanlarda sıkça duyduğumuz e-ticarete yeni adım atan kişi ya da şahısları kendine çeken bir e-ticaret sistemidir. Ücretsiz ve kolay ulaşılabilir olması firma ya da kişiler tarafından cazip bir avantaj olarak görülmekte ilerde yaşanılacak sorunlar göz önüne dahi alınmadan yenilemesiz e-ticaret sistemine kadar verilmektedir.Yenilemesiz E-ticaret Sistemi

 

Yenilemesiz E-ticaret Sistemi, ücretsiz e-ticaret çözümleri arasında sıralanan, Dünya genelinde popülaritesi yüksek, yüz binlerce kişi ya da firma tarafından tercih edilen genel olarak katılımcıların gönüllü olduğu bir ekip sayesinde kodlanan ve açık kaynaklı olan e-ticaret alt yapılarıdır.

 

Yenilemesiz E-ticaret Sistemine sahip olmak iki farklı yoldan geçmektedir. Bunlardan biri piyasada hali hazırda yer alan açık kaynak kodlu altyapılara ulaşmak ya da satılık olarak pazarlamaya sunulan tek seferlik ödemeye tabi tutulan e-ticaret alt yapılarıdır. Her iki şekilde de siteyi yönetecek kişinin orta düzeyde bir yazılım bilgisine hakim olması gerekmektedir. Eğer site sahibi bu konuda hakkında yeterli bilgiye sahip değilse, tecrübeli birinden yardım almalı ya da bir yazılımcıyla çalışmalıdır.

 

Kiralık olmayan sistemlerin, kiralık sistemlerden farkı olarak karşımıza yıllık yenileme bedelinin olmayışı gelmektedir. Kiralık sistemlerde her sene için yenileme bedeli alınırken kiralık olmayan sistemlerde bu şekilde bir ödeme zorunluluğu yoktur. Ancak diğer her şeyde olduğu gibi Yenilemesiz E-ticaret Sisteminin de kendi içerisinde avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

 

 

Yenilemesiz E-ticaret Sistemi Avantajları;

 

 • Ücretsiz bir altyapı olması,
 • Dünya genelinde yüksek popülariteye sahip olması,
 • Esnek bir yapıda olması,
 • Tema seçeneklerinin fazlalığı,
 • Dil seçeneklerinin yer alması ve yeni seçeneklerde kolay entegre özelliği,
 • Ödeme, pazarlama alternatifleri,
 • Yazılım versiyonlarının güncellenmesi gibi avantajlarını sıralarken dezavantajlarının çok daha fazla olduğunu şimdiden belirtmek isteriz.

 

 

Yenilemesiz E-ticaret Sistemi Dezavantajları;

 

 • Güvenlik Açıkları, Kaynak kodlara erişimin oldukça kolay olması,
 • Teknik Maliyetlerin yüksekliği, eleman sıkıntısı,
 • Teknik konularla ilgili destek noktasında yetersizlik,
 • Esneklikle ilgili yaşanılan sorunlar,
 • Güncellemeyle ilgili yaşanılan sıkıntılar,
 • Aynı tasarımların çoğu firma tarafından kullanılması,
 • Ödeme alternatiflerinde doğacak sorunlar,
 • Tüketici deneyimleri vb. daha birçok faktör dezavantajları arasında yer almaktadır.

 

Kiralık olmayan e-ticaret sistemlerinde yer alan ve avantaj olarak sıraladığımız birçok madde aslında aynı zamanda firma ya da kişilere dezavantaj sağlayabilmektedir. En başta etken madde olan güvenlik sorunu kullanıcıların e-ticarete duydukları güven eksikliğinin temelinde yatmaktadır. Kullanıcı bilgilerinin 3. Şahıslara sızması yenilemesiz e-ticaret sistemlerinde oldukça yaygındır. Kiralık e-ticaret sistemlerinde ise site güvenlik önlemleriyle donatılmakta ve bu konu sözleşmede sizin için teminat altına alınmaktadır.

 

Bunu gözardı ettiğimizi ya da bir yolunu bulduğumuzu varsayarsak dahi ikinci etken bizi yoldan çevirecektir. Açık kaynaklı kodlarda yani yenilemesiz e-ticaret sisteminde az da olsa bir yazılım bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü siteniz A’ dan Z’sine kadar her şeyde siz başrol oynarsınız. Benim yeteri kadar bilgim yok derseniz de bir e-ticaret paketi parası ödeyerek (ek masraflar yaparak ki hiç gerek yok!) yazılım konusunda yeterli bir eleman alırsınız. Yine aynı şekilde sanal pos sağlayıcıları da açık kaynak kodlu sitelere güvenmezler. Bu güven eksikliği de sanal pos konusunda sıkıntı çekmenize bu da müşterilerinizin ödeme alternatifi konusunda zorluk yaşamasına neden olacaktır.

 

 

Yenilemesiz E-ticaret Sisteminde durum bu şekildeyken hazır e-ticaret sistemlerinde işler oldukça kolaydır. Sizin için bir kurulum yapılmakta, her bütçeye uygun paketler satılmakta ve paket özelliklerinize göre istek ve ihtiyaçlarınız belirlenmektedir. Siz sadece ürünleriniz ve müşterilerinizle ilgilenirsiniz gerisi alt yapısı sağlayan firmaların hizmetidir.

 

Yine de bu kadar anlattıktan sonra son karar sizin..


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin