Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Viral pazarlama, geleneksel bir yöntem olan ağızdan ağıza duyurma yönteminin teknoloji ve internetin yaygınlaşmasıyla beraber online ortama aktarılmış hali olarak ifade edilir.

Viral Pazarlama

 

Yani daha açık bir şekilde malların ya da hizmetlerin, markaların ya da firmalarla ilgili verilmek istenen mesajların,oluşturulan tanıtımlar yoluyla online ortamda sosyal mecralar üzerinden başka kullanıcılara ya da diğer web sitelerine aktarılması ve bu skilled dilden dile yayılmasına olanak sağlayan bir pazarlama tekniğidir.

 

Online ortamda oldukça sık tercih edilen bir modeldir.

Kullanıcılar ve pazarlamacılar arasında dolaylı bir ağ kurulmasına yardımcı olan bu modeled kullanıcılar ara bulucu rolüne sahiptir.

Üreten şirketler ya da markalar iletişim halinde olduğu kişiler aracılığıyla hiç vakit kaybetmeden çok sayıda kişiye erişme olanağına sahip olmaktadır.

Viral pazarlama çalışmaları yaparken adım adım ilerlemek yani doğru aşamalardan geçmek gereklidir.

Viral pazarlama araştırmalarının doğru skilled işlemesi için üç aşamadan oluşması gereklidir. Bu üç aşama doğru uygulandığında pazarlama stratejisi de doğru kurgulanmış ve başarılı sonuçlar alınmış olacaktır.

 

Bu Aşamalar;

 

Doğru ileti ( mesaj)

Bu model de amaçlanan mesajın belirli kişiler yoluyla aktarılmasıdır. Bu kapsam da üreten firmalar ya da markalar bu iletiyi neden yaymak istediklerini en başta kendileri için yanıtlamalıdır.

Uygun Ortam

İletiye karar verdikten sonra üzerinde düşünülmesi gereken mevzu şimdi mesajı alan kişilerin mesajı almalarına yöneliktir. Yani kullanıcılar bu mesajı neden almalı? Aldılarsa mesaj doğru şekilde iletildi mi?

Doğu kişiler

Diğer iki maddeyi yaptınız ancak kendinize yani markanıza, firmanıza doğru hedef kitleyi yanlış seçtiyseniz tüm aşamalar yanlış işleyecek iletiler kullanıcılar ulaşsa açık bir sekilde

 

anlaşılsa dahi onların ilgilerini çekmeyecektir. Bu nedenle doğru hedef kitle tayin edilmelidir.

 

Viral pazarlamada nelere dikkat etmeliyiz?

 

  • Çalışmalara uygun özetler ortaya konmalıdır,
  • Hedef kitle baştan iyi belirlenmeli, ihtiyaç ve istekleri yakından takip edilmelidir,
  • Doğru alana yönelin. Sosyal medyada hangi alanda daha çok geri dönüşler alacağınıza karar verin,
  • Reklamınızda yer vereceğiniz kişilerin markanızı ya da firmanızı iyi yansıtacağına kullanıcılara en doğru şekilde ulaşacağına emin olun,
  • Yeniliklere açık olun,
  • Özgün olun,
  • Her aşamada tüm ekip işin içinde ve gelişmelerden haberden olun,
  • Anlaşacağınız firmaya iyi karar verin,
  • Ulaşılabilir hedefler belirleyin.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin