Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret sektörü Ülkemizde birçok nedenden ötürü Dünya’ ya yetişememektedir. Türkiyede e-ticaret konusunda Avrupa’ da ki gelişmelerinde gerisinden geldiğimiz ortada olan bir gerçektir. E-ticaret sektöründe ki bu sorun herkesi apaçık rahatsız etse de ileriye götürmeye yönelik gerçekleştirilen girişimlerin sayısı oldukça azdır. Dünya’ da e-ticaret sektörü oldukça başka yerlere giderken ABD’ de oldukça büyük bir mücadele gösteren Türkiyede e-ticaret geçmiş yıllara oranla büyük aşama kaydetmiş olsa da şu aralar sektörde yeni bir dalgalanma yoktur.  Ülkemizde sosyal medya facebook, instagram vs. konusunda ya da yenilikler noktasında artan ilgi ve merak insanları internet kullanımına yönlendirse de kullanıcıların büyük kısmı e-ticaret yönelmek yerine başka konularla vakit öldürmektedir.

Türkiye’ de E-ticaret Ne zaman Dünyaya Yetişecek?

Türkiyede e-ticaret ilerleyen zamanlarda sektöründe Avrupa’nın önde gelen liderleri ve sıralamada ilk üçün başında yer alacaktır. Yeni kuşak ileri de maddi imkanlar konusunda daha rahat ve internetten daha iyi anlayan genç kuşak ile tanışarak e-ticaret sektörünün gelişimine yeni bir boyut kazandıracaktır. Türkiye’ de ki bu gelişmelerin şimdi yaşanma ihtimali düşük olsa da zamana yayılan bir süreçte e-ticaretin ilerleyen zamanlarda Türkiye’ de % 50 oranında gelişeceği ifade edilmektedir. E-ticaret sektöründe ki bu büyümenin gerçekleşmesiyle beraber kullanıcılar da sektörden mutlu ve karlı ayrılacaktır. Kısacası hem üretici hem tüketici hem de bu işin imalatını gerçekleştiren firmaların e-ticaret alanında ki etkinliği ilerleyen zamanlarda artacak ve herkes bundan gerekli payı alacaktır.


Türkiye’ de E-ticaret Ne zaman Dünyaya Yetişecek?

Türkiyede e-ticaretin bahsetmiş olduğumuz gelişimleri gösterdiği o günler de kullanıcıların fiziki mağazaya olan ilgileri geçerek yerini e-ticarete bırakacaktır. ABD’ de online mağazalar üzerinden gerçekleşen market harcamaları son zamanlarda e-ticaret sektörünün % 3’lük dilimini meydana getirirken 2017 yılına gelindiğinde bu rakamın % 7 olarak beklendiği ifade edilmektedir. Mobil ticaretin giderek yaygınlaşması ve kullanımın artması da bu rakamları destekler niteliktedir. Ülkemiz de ise internet üzerinde gerçekleşen market harcamaları oldukça azdır. İnsanlar bu ihtiyaçlarını karşılamak için pazarlara ya da fiziki marketlere gitmeyi tercih etmektedir. Ülke olarak fiziksel mağazalara olan ilgi ve merakımızdan vazgeçersek sektörde çok başarılı olacağımız su götürmez bir gerçektir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin