Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Türkiye % 31 oranında Dünya’ da en çok reklam engelleyen ülkelerden biridir. Peki reklamları neden engelliyoruz? Şimdi bunun cevabını hep beraber arayacağız. Türkiye reklam engellemek noktasında gerekli uygulamalardan fayda sağlayan Ülkelerden bir tanesidir.  ABD, Kanada, Avrupa Ülkeleri, Japonya ve Güney Afrika’ nın da sıralama da yer almış olduğu toplamda 29 Ülkeden meydana gelen Reuters Institutefort he Study of Journalism kapsamında Dijital News Report tarafından yayınlanan 2016 verilerine göre Türkiye’ de bu uygulamalardan fayda sağlayan internet kullanıcıların payı % 31’ dir.

29 katılımcı Ülke tarafından meydana getirilen sıralama da üçüncülüğü kimseye kaptırmak istemeyen Türkiye üçüncü sırada yer alarak uygulamaların sık kullanımı, reklam veren sitelerin çok olması, yazıların ve videoların kendini izlettirmek isteyen zorlayan kurgulamaları, reklamların mobile adapte olmaması ya da reklamları izlemek için gerekli linklerin doğru çalışmaması gibi nedenlerden Ülkemiz de reklam kapatma oranlarının oldukça çok olduğu ifade edilmektedir.

Türkiye Reklam Engellemelerde Başı Çekiyor

Geride bırakmış olduğumuz sene içinde ilk defa sonuçlarına ilişkin açıklamalar yapılan Dijital News Report’ ta önde gelen konulardan bir tanesi sosyal mecradır. Facebook’un haber yayılımında önemli bir seçenek haline gelmesinde etkili olan sebepler arasında analiz sonucu oluşturulan raporda, 26 Ülke tarafından internet kullanan vatandaşların % 50’ sinden çoğunun gündem de yer alan haberlerin çoğunu sosyal mecra üzerinden öğrenmekte ya da gelişmeleri takip etmektedir. AB için ortala % 45 olarak belirlenen bu oran Ülkemiz genelinde % 51 civarındadır.

Türkiye Reklam Engellemelerde Başı Çekiyor

Türkiye Reklam Engellemelerde Başı ÇekiyorTürkiye’ ye dair yine en çok dikkat çeken detaylardan bir tanesi haberlerin dağıtımının yapıldığı popüler sitelerden biri olan Facebook’ un devamında haber aldığımız kanallardan bir tanesi olarak % 31 oranıyla Youtube gelmektedir. Gündeme yeni eklenen haberlerin ise sosyal mecra üzerinden alınması bazı olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.

Vatandaşların internet üzerinden haber okuma oranlarında yayıncı firmayı bahsetme oranları oldukça düşük olarak gözlenmektedir . Son zamanlar da cihaz ve ulaşım noktasında Türkiye’ de ki internet kullanıcılarının haberleri okuma tutumunda bir kırılma noktası yaşanmaktadır. Akıllı telefonlar üzerinden erişim sağlamakta geçen seneyi oranla % 11 bir artış meydana gelerek % 68 ile Türkiye araştırma içinde bu konuda ilk sırada yer almaktadır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin