Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası, sunucu ve güvenli soket katmanı anlamına gelen bir veri şifreleme metodudur. SSL sertifikanın en çok tercih edilen kullanım alanlarından birisi ise e-ticaret sistemlerinde alışveriş sırasında, sunucu ile internet tarayıcısı arasındaki iletişim güvenliğini ve şifrelemesini sağlamaktadır.

SSL Sertifikası

SEO Nedir?

Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay ve rahat bir şekilde taranması için yapılan teknik ölçütlerin düzenlemelerdir. SEO, Türkçe olarak Arama motoru optimizasyonu demektir.

SEO, arama motorlarında e-ticaret sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaların tümünü kapsar ve aynı zamanda site ziyaretçi sayısının artırılmasını da sağlamaktadır.

SSL Sertifikası SEO Kriterleri Arasında

SSL sertifikası olan sitelerin arama sonuçlarında büyük bir oranda yükselmesini beklemeyiz fakat SEO açısından bir ölçüt olması, ilerleyen zamanlarda SSL sertifikasına sahip sitelerin de sayısının artmasını sağlayabilmektedir.

Google, SSL sertifikasına sahip olan sitelerin güvenli veri trafiği oluşturduğu için arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer aldıklarını açıklamıştır. Arama sonucu kriterlerini sitelerin SSL Sertifikası olup olmadığına göre de belirlediğini belirtilmiştir. SSL sertifikası ile güvenli bağlantı sağlandığından kaynaklı, kullanıcı gözünde web siteniz değer kazanır ve kullanıcıyı sitede tutmak için önemli bir etken haline gelmiştir.

SSL sertifikasını sadece e-ticaret siteleri açısından değerlendirmek doğru olmamaktadır. Kişisel blog sahibi bile olsanız bile kullanıcılarınıza ‘Güvenli’ bir web site deneyimi yaşatmanız açısında önem taşımaktadır.

Güvenlik ve İtibar

SSL sertifikası genel olarak daha çok banka, finans ve e-ticaret sitelerinde kullandığından itibar ve güvenlik açısından iyi bir konuma sahip olmasını sağlamaktadır. SSL sertifikasına sahip olmak içinde çok büyük fiyatlar ödemenize gerek yoktur. Oldukça uygun fiyatlardan satılan SSL sertifikası kullanabilirsiniz. Bir sıralama kriterleri olarak SSL artık SEO çalışmasının bir kriteri haline gelmiştir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınıza güvenli bir web sitesinde olduklarına dair bir mesajının verilmesi, itibarınız açısından konumunuzu yükseltebilmektedir.

SSL Sertifika Çeşitleri

SSL sertifika çeşitleri SEO açısından herhangi bir fark yaratmazlar. Genelde kullanılan SSL sertifika çeşitleri; “Domain SSL”, “Organization SSL” ve “Extended SSL” dir.

Domain SSL; En çok kullanılan sertifika türleri arasındadır. Domain SSL adres çubuğundaki kilidi aktifleştirmektedir. Bu sayede sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınıza SSL sertifikası ile sitenizin korunduğunu gösterebilirsiniz.

Organization SSL; Güvenlik seviyesi en üst düzey olan sertifika türüdür. Bu sertifika ile şirket kurumsal kimliğinizin SSL sertifikası aldığınız ilgili firma tarafından onaylandığını müşterilerinize gösterebilirsiniz.

Extended SSL; Organization SSL’e göre biraz daha ileri düzeyli güvenliğe sahip sertifika türüdür. Bu sertifikada ile şirket logonuz ve isminiz adres çubuğunda yeşil olarak görüntülenmesidir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin