Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

SSL Sertifikası SSL Sertifikası web sitelerinde bilgi ve içeriklerin güvenliğini koruma altına almak maksadıyla sitelerde tercih edilen güvenlik önlemlerinden bir tanesidir. İnternetin son zamanlarda ki hızlı gelişimi ve bilgisayar kullanımın artmasıyla beraber güvenlik önlemleri de hız kazanmıştır. İnternet ortamında zararsız kişilerin çok olduğu gibi kullanıcılara ya da sitelere zarar vermek isteyen kişilerde oldukça çoktur. En başta e-ticaret siteleri önde gelmek üzere kişisel verilerin aktarılması gerekli olan hallerde, bilgilerin güvenli bir şekilde iletimini sağlamak problem olarak bize dönmektedir. Bu sertifika sayesinde bu problem büyük oranda ortadan kaldırılarak bilgilerin güvenli bir şekilde iletimi yapılmaktadır.

SSL Sertifikası Nedir?SSL Sertifikası

SSL web sitesi ve sunucu arasında ki bilgi transferinin meydana gelmesi halinde, bilgilerin şifrelenmesi yolu ile karşı tarafa güvenli bir şekilde gönderilmektedir. Bu şekilde şifrelenen veriler ile zararlı kişilerin bu bilgilere erişmesi söz konusu dahi olsa bu şekilde bir alt yapıyı anlaması oldukça uzun bir vakit alacaktır. SSL sayesinde verilerin şifrelenmesi yöntemi ile bilgiler güvende olup bu zamana kadar kırılması gibi bir durumla karşı karşıya gelinmemiştir.

SSL Sertifikasının Türleri

Pazar da yer alan iki tip Secure Sockets Layer sertifikası mevcuttur. Bunlardan biri mavi diğeri ise yeşil çubuk şeklinde kendini göstermektedir. Yeşil adres çubuğu yer alan SSL sertifikaların da gelişmiş doğrulama özelliği yer almakla birlikte şirketlere olumlu imajlar yaratmalarında da yardımcı olmaktadır.

 

SSL Sertifikası

Mavi adres çubuğu yer alan SSL sertifikalarında ise yukarıda bahsetmiş olduğumuz gelişmiş doğrulama özelliği yer almamakta diğer sertifikalarla aynı sistemde çalışmaktadır. Bunun haricinde SSL sertifikası kapsamında yer alan ve faaliyet veren birçok şirket yer almaktadır. Bunların fiyatlarının ne olduğu markalara ve verdikleri hizmete göre çeşitlilik göstermektedir. Normalde bu  sertifikaları çalışmakta olduğunuz e-ticaret şirketleri tarafından size sunulan bir özellik olsa da kendiniz almanız halinde güvenlik açısından oldukça önemli ve gerekli olduğunu bilmelisiniz. Hatta şöyle ki son zamanlarda kullanıcı tutumlarına yönelik yapılan araştırmalar sonucunda kullanıcıların e-ticaret sitelerinde bu sertifikaya baktıkları ve SSL sertifikası yer almayan siteden alışveriş yapmadıkları ortaya konmuştur.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin