Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Kullanıcılar Ramazanda Mobilden Alışverişi Tercih EdiyorCrieto’ nun yapmış olduğu araştırmaya bakılarak 2015 senesin boyunca Ülkemizde e-ticaret sektöründe ki satışların perakende için % 28 olduğunu, turizm sektöründe ise bu oranda % 30’ luk bir artış meydana geldiğini ortaya koymuştur. Mobil ticaretinse satış verilerinde ki payı zamanla artış göstererek özellikle ramazanın son haftasında % 27’ lere kadar çıkmıştır. Performans Pazarlama firmaları arasında yer alan Criteo 2015 senesi Ramazanda mobilden alışveriş online işlere dair yapılan işlemleri bir grafik altına toplamıştır. Türkiye’ de ki satış performans incelemesini gerçekleştiren Criteo’ nun ortaya çıkarmış olduğu analizlere göre Ramazan ayında internet üzerinden hizmet veren perakende ve turizm işlemeleri için büyük fırsatlar meydana gelmektedir.

Satış performans incelemeleri üzerine hizmet veren Criteo’ nun yapmış olduğu araştırmada özellikle dikkat çeken bir başka nokta perakende sektörü için mobil ticaretin giderek önem kazanması olmuştur. Mobil ticaret üzerinden gerçekleşmekte olan satışların oranı ramazan ayının iki hafta öncesine kadar % 18 olarak karşımıza gelirken ramazanın son haftasında bu oran % 27’lere yükselmiştir. Ramazan Bayramı boyunca ise bu oran mobil ticaret üzerinden katlanarak % 30’ luk bir rakama ulaşmıştır. Fakat Ramazan bayramı sonrasında ise masa üstünden satışların yine devam ettiği gözlemlenen bilgiler arasında yer almaktadır. Yani mobil ticaret özellikle ramazan ayında en güzel zamanlarını yaşamaktadır.

Kullanıcılar Ramazan Ayında Çoğunlukla Akşamları Mobilden Alışverişi Tercih Ediyorlar

Yine Criteo’ nun yapmış olduğu araştırmaya göre ramazanda mobilden alışveriş üzerinden yapılan alışverişler özellikle akşam saatlerinde artış göstermektedir. Kullanıcılar, ramazan bayramı için aileleri ya da arkadaşlarıyla tatil planları yaparken hem akıllı cihazlar üzerinden hem de masa üstü bilgisayarlardan gerçekleşen satışlarda artışlar görülmektedir. Türkiye’ de meydana gelen perakende satışların % 28’ e turizm satışlarının ise % 30 oranında artması da buna bağlı gerçekleşen durumlardan biridir.Bunun yanı sıra ramazan aynının üçüncü haftasından bayrama kadar geçen zaman sürecinde perakende sektöründe meydana gelen satışların artışında % 31 azalma ile karşılaşılırken ramazan bayramı sonrasında perakende sektöründe % 16’ lık artış meydana gelmiştir. İnternet üzerinden alınan turizm satışlarında ise ramazan ayının üçüncü ayında perakende sektöründe olduğu gibi azalmalar meydana gelirken, ramazan bayramı sonrasında perakende sektöründe olduğu gibi yükselmeler meydana gelmiştir.


Neden Kullanıcılar Ramazanda Mobilden Alışveriş Tercih Ediyor?

Kullanıcılar Ramazanda Mobilden Alışverişi Tercih EdiyorCriteo Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Genel Müdürü olan Dirk Henke konuyla alakalı yapmış olduğu açıklamada şunlardan bahsetmiştir; Ramazan ayı bu bölgelerde yılın diğer zamanlarına göre daha farklı karşılanmaktadır. Yapmış olduğumuz analizlerdeki amacımız kullanıcıların online alışveriş yaparken ki tutumları ve tercihlerini ortaya koymaya yöneliktir. Reklam verenlerin bu süreç içinde kullanıcıların fikirlerinin nasıl ve ne yönde değiştiğini görmeleri onlar için büyük bir önem arz etmektedir. Bu şekilde maksimum fayda sağlamaları için onlara gerekecek pazarlama harcamaları için bütçelerinde nasıl bir plan yapmaları gerektiğine karar vermektedirler. E-ticaret hızlı bir şekilde gelişme kat ederken markaların hedef kitlelerine erişim sağlamak için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği ve kullanıcılarla uzun süren iletişim becerilerine sahip olmaları yine müşterilerin davranışları saptanarak ortaya konulmalıdır.

Criteo yapmış olduğu açıklamalar sonucunda Ramazan ayında maksimum satış yapmak için online perakende liderlerine dört temel öneri de bulunmuştur. Bu önerileri aşağıda bulabilirsiniz;

Ramazanda mobilden alışveriş yapmak istediğiniz indirim ve kampanyalar için önceliğiniz mobil olsun,

  • Artış gösteren trafiği avantaja çevirmek için ramazan ayında promosyon ve kampanya uygulamasına yönelin,
  • Alışveriş yapan kullanıcıların ramazan ayında özellikle akşamları online olduklarını göz önüne alarak bunu kendiniz için avantaja çevirin,
  • Turizm sektörü için ise ramazan ayı satış ayı olmasa da sonra ki aylar için müşterilere cazip gelecek teklifleri şimdiden düzenlemeleri iyi bir fikir olacaktır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin