Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

Profesyonel Bir E-ticaret Sitesi İçin Gerekenler

Profesyonel bir e-ticaret sitesi kurmak için neler yapabilirim?

İlk olarak yapmanız gereken bir platform seçmek.

İnternette e-ticaret sitesi nasıl kurulur diye araştırma yapın. Karşınıza bir çok farklı firma ve fiyat farklılıkları çıkacak ve kafanız karışacaktır. Firmalar genelde e-ticaret sitesi kurulumu için hazır yazılımlar üretirler ve bu yazılım ve tasarımları e-ticaret sitesi kurmak isteyen müşterilere satarlar.

Bu işe ilk defa girecek potansiyel müşterilerin göremediği, bu tür yazılımların büyük dezavantajlarının olmasıdır. Bu dezavantajların en önemlisi bu tür yazılımların geliştirmeye, entegrasyonlara ve özelleştirmeye kapalı olmasıdır.

Bu tür bir yazılım hizmeti aldığınızda eliniz kolunuz çoğu zaman bağlı kalır. Mesela bir örnek verecek olursak; sitenizi SEO uyumlu hale getirmek ya da performans arttırma çalışmaları yapmak istersiniz ancak bu durumda elinizden bir şey gelmez.

Bu yüzden yazılım firması seçerken dikkatli olmalıyız. İşinize en çok yarayacak ve maddi açıdan kendinize en uygun platformu seçip sitenizin kurulumuna başlamanız gerekmektedir.

 

Kurulum maliyetini araştırıp kendinize uygun bir firma seçmeniz gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi internette e-ticaret sitesi nasıl kurulur diye araştırma yaptığınızda karşınıza bir çok firma çıkacaktır. Bu firmalar aracılığı ile e-ticaret sitesi kurmak isterseniz maliyetiniz en az 1000-1500 TL arasında olacaktır. Domain ve hosting, tema satın alımı ve SSL sertifikası için de yıllık belirli bir miktar ücret ödemeniz gerekecektir. Bazı firmalarda bu ücretler toplam maliyetin içinde alınır.

E-ticaret siteniz için domain ve hosting almanız gerekiyor.

E Ticaret sitesi kurulumu için olmazsa olmaz şeylerden ilki domain, ikincisi hostingdir. Tabi hosting olmadan domain domain olmadan da hosting hiçbir işe yaramaz. Bu arada domain ve hosting kelimelerinin anlamını bilmiyorsanız hemen açıklayayım.
Domain: hepsiburada.com, n11.com, gittigidiyor.com, rgsyazilim.com ya da google.com sitenizin internetteki adresidir.
Hosting: Sitenizin dosyalarını ve veri tabanını barındıracağınız, sitenizin internette 7 gün 24 saat açık kalmasını sağlayacak server hizmetidir.

E-ticaret sitesi kurarken karşımıza çıkan ilk maliyet noktası burası. Yıllık bazda hosting ve domaine belirli bir ücret ödemeniz gerekli. Bu ücreti bütün yazılım şirketleri ödemek zorunda. Bu ödemeniz gereken ücret sunucu kapasitenize göre değişiklik göstermektedir.

 

 

Siteniz için olmazsa olmaz şeylerden birisi de cPanel kurmak.

CPanel server yönlü bir çeşit yönetim sistemidir. Sitemizi kurmak için ilk olarak hosting ve domain aldık, bundan sonra yapacağımız işlem bu hosting ve domain i birleştirip bir cPanel kurmak. cPanel kurulumu için öncelikle hosting ve domain alırken oluşturduğumuz üyelik bilgileri ile godaddy hesabımıza giriş yapıyoruz.

 

Profesyonel bir e-ticaret sitesi kurmak için yapmanız gereken şeylerden bir diğeri de SSL alma ve kurmadır.

Google gibi bir çok arama motorunun ve aynı zamanda tarayıcının, online alışveriş siteleri için zorunlu kıldığı, e-ticaret sitesi kurmak için olmazsa olmaz bir diğer şey ise SSL sertifikasıdır. Bu sertifika alışveriş ve e-ticaret sitesi kurmak isteyenler için zorunlu olup, diğer web siteleri için zorunlu değildir. Bu yüzden e-ticaret sitesi kuracaksak, bunu alıp almamak isteğimize bağlı değil, bir zorunluluktur. Yıllık 220 TL gibi bir ücret karşılığında siteniz SSL sertifikasına sahip olacaktır.

Sitemiz için son olarak yapmamız gereken şey ise bir tema satın alıp kurulumunu yapmaktır.

E-ticaret sitesi kurmak için yapacağımız son işlem budur. İlk olarak temamızı satın alıp, kurulumunu ve ayarlarını yapmalıyız. Sonra, internetten satış yapmak için alışveriş sistemini kurmamız gerekli.
Bunları yaptıktan sonra artık sizin de profesyonel bir e-ticaret siteniz olacaktır.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin