Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Online Satış Sitesi Nasıl Kurulur ? E-Ticarete yeni başlayacak olanların, öncelikli olarak ticari faaliyetlerine çevrimiçi ortamlarda karar verme aşamasından sonra en çok düşündüren sorulardan birisi olan “Online Satış Sitemi Nasıl Kuracağım?” sorusuna yardımcı olmak için sizlere bu makaleyi ele alıyoruz. Öncelikle bu soruya cevap arıyor olmanızla E-Ticarete adımınızı atmış oluyorsunuz ve artık ticari faaliyetlerin neredeyse büyük bir çoğunluğunun internet ortamına aktarılması ve fiziksel ticarete göre pek çok artısını düşünecek olursak, aldığınız en isabetli kararlardan birisidir.

Öncelikle satacağınız ürüne veya sunacağınız hizmete karar vermiş olmanız gerekmektedir. Bu süreç içerisinde araştırmanız ve bilgi sahibi olmanız gereken bazı konular vardır. Bunların başında Hangi ürün, ürünün nasıl fayda sağlayabileceği ve ürünlerin tedarik şartlarını değerlendirmek gerekiyor. Böylelikle hangi sektörde yer alacağınızı da belirlemiş olacaksınız.

Online Satış Sitesi Nasıl Kurulur

Satış planı ve hedefler belirlemeniz, atacağınız adımlar açısından önem kazanmaktadır. Öncelikle hedeflerinizi olabildiğinde minimum düzeyde planlayıp, süreç ilerledikçe, durum analizi ile birlikte hedeflerinizi büyüterek kademeli olarak ilerlemekte fayda vardır.

Sonraki adım ise sitenizin hayata geçirilmesi anlamında, alan adı (Domain) ve Barındırma (Hosting) hizmetlerini almanız gerekmektedir. Alan adı seçiminde akılda kalıcı, sade ve öz nitelikte bir alan adı seçmeniz ticari faaliyetinizin başarısında en önemli kriterdir. Akılda kalan ve marka olabilecek bir isimle aktif site trafiği ve kullanıcı sayısıyla başarılı olacaksınız. Sitenizde görsel içerikler, bağlantılar  ve sayfalarınızın tüm bilgilerinin saklandığı tutulduğu Domain hizmeti ile birlikte, kullanıcıların ulaşmak istediği her türlü içeriği kullanıcılara sunabileceksiniz.

Sitenizdeki teknik altyapı düzenlemelerinin ardından, kullanıcıların temas halinde olduğu site içeriği ve görsellik konusunda atacağınız adımlar devam etmektedir. Sitenizde hakim olacak genel temayı iyi belirlemeniz gerekiyor, uyumsuz ve renk cümbüşünden oluşan tema ile müşteriyi sitenizde uzun süre boyunca tutmanız pek mümkün olmayacaktır. Kaliteli bir tema ile birlikte, site içi içeriğin anlaşılabilir, kullanıcının site içinde kaybolmayacağı, gayet net ve ulaşılabilir içerikle ve temanızla uyumlu düzenlemelerde müşterileriniz alış-veriş süresince kolaylıkla dolaşabileceği bir ortam sunabilirsiniz.

Online Satış Sitesi Nasıl Kurulur

Peki tüm bunlar alış-veriş için tam bir ortam yaratıyor mu ? Ödeme konusundaki atacağınız adımlarla bu mümkün olacaktır. Kullanıcıların ürünleri kolaylıkla satın alabileceği ve alırken geniş ödeme yelpazesine sahip olmanız gerekmektedir. Kredi Kartı, Kapıda Ödeme, Havale, E-para, E-Çek, PayU, İyzico gibi farklı alternatifler sunuyor olabilmeniz gerekir. Ve tüm bu ödeme işlemlerini güvenlik çerçevesinde yapmanız şarttır. Müşteri Bilgilerinin kötü niyetli kullanıcıların ulaşamayacağı güvenlik sistemlerini kullanmalısınız.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin