Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Omni Channel Nedir?

Omni channel nedir?Omni channel bir pazarlama yöntemidir. Alışverişin kusursuz ve tutarlı olabilmesi adına müşterinin gözünden de alışverişi izlemek ve bu şekilde gözlemler yaparak tüm kanallarda yöneltmek demektir. Bu pazarlama yöntemi, multi-channel ’ in gelişmiş olan versiyonu olarak da benimsenmiştir. Bu yöntemde herhangi bir firmanın online mağaza stratejisi ile fiziksel mağaza stratejisi beraber olarak bir bütün şeklinde ele alınmakta.

Günümüzde nike gibi dünya çapında ünlü, başarılı ve önemli şirketler de bu pazarlama yöntemini kullanıyor. Bu yöntem tek bir kanal üzerinden yönetilip müşterilerine her kanal üzerinden aynı seviyede deneyimi ve tutkuyu yaşatıyor. Size bu konu hakkında bir tür örnek verecek olursak:

Siz bir kullanıcısınız ve akıllı telefonunuzdan bir elbise ile alakalı araştırma yapıyorsunuz. Bu işlemi yaparken girdiğiniz firmanın alışveriş sitesinde profil olarak karşınıza çıkıyor. Bir süre sonra çıkıp yeniden aynı elbiseyi arattırdığınızda bu sefer yeniden pazarlama sayesinde ürünün reklamı bir anda karşınıza çıkıyor. Bu ürünü online bir şekilde aldığınızda fiziksel mağazalardan da değiştirebiliyorsunuz. Aynı şekilde fiziksel mağazadan alıp sosyal medya sayesinde internet üzerinden de değiştirebiliyorsunuz. Yani bu şekilde tek bir kanaldan her yer yönetilmiş oluyor ve müşteriler hem online hem de fiziksel mağazada aynı deneyimi yaşamış oluyor.

Bu etkin pazarlama yönteminin müşterilerine sağladığı avantajlar nelerdir?Omni channel nedir

Bazen online üzerinden bir ürün aldığımızda aslında tamamen aldatıldığımızı anlar ve sinirleniriz. Bu nedenle o siteden bir daha asla alışveriş yapmaz, hatta o siteye bir daha girmeyiz. Lakin bu pazarlama yöntemi sayesinde onlinedan alsak bile fiziksel mağazada değiştirebileceğimiz için çok daha rahat ve güvenli bir şekilde alışveriş yapıyoruz. Bu sayede markalar hem müşterilerinin takdirini ve beğenisini kazanıyor hem de müşterilerini kaybetmemenin yanı sıra yeni müşteriler kazanarak çok iyi satış rakamları elde ediyor. Bu şekilde hem müşteri memnuniyeti sağlanmış oluyor hem de satıcılar fazlası ile memnun oluyor. Aynı zamanda müşterilerinin ilgi alanlarını ya da daha çok hangi ürünün tercih edildiği anlaşılıyor ve üretimler bu sonuçlara göre yapılmaya devam ediyor.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin