Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

ödeme seçenekleri

E-Ticaret Sistemi İçin Hangi Ödeme Seçeneklerini Kullanabilirim?

Ortamlarda yapılan alışverişlerde ödeme seçenekleri için genel olarak kredi kartı tercih edilse de sitelerde kullanıcıların ek olarak seçmelerine imkan sağlamak amacıyla kullanılan alternatif ödeme yöntemleri de yer almaktadır. Ödeme seçenekleri bilindiği üzere;

  • Banka kartları,
  • E- ödeme ve diğer e-ödeme seçenekleri,
  •  Teslimat anında nakit ödeme ( güveni olmayan kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir ödeme yöntemidir.),
  • Havale ile ödeme,
  •  Teslimatta yapılan ödeme,
  •  Posta yoluyla havale ödemesi,
  •  Cep telefonları üzerinden yapılacak SMS ile fatura ödeme özelliği,
  •  Hediye kartlar,

Bazı ülkelere ait diğer hesaplardır.

 

Bazı web siteleri ulusal çapta kredi kartlarına izin vermemektedir. Bunun sebepleri arasında fatura adresi ve nakliyat adresi, sitenin faaliyet göstermekte olduğu Ülke içinde yer alması gerekmektedir. Bazı web adresleri kullanıcılarına Dünya’ nın hangi köşesinde olursa olsun ulaşmakta ve onlara hizmet sunmaktadır.

İşlemin finansal partı yapılan uygulama ile aynı anda yürütülmelidir. Nedeni yapılan bazı çalışmalarda yani ödemelerde kartların ekstresinin dolmuş olması kartın çalıntı olması ya da kartla ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır.

 

Kredi kartları online ödemelerde alınan yada satılan mal ve hizmetlerin ödemelerinde sık başvurulan yöntemlerden birtanesidir. E-ticaret sektöründe 2009 yılında uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar göstermektedir ki yapılan alışverişlerde ödemelerin % 29 luk kısmı kredi kartı ödemeleri ile gerçekleştirilmektedir.

E-ticaret üzerinden gerçekleştirilen işlemler sonucunda yapılan ödemeler genelde sitelerin anlaşmalı oldukları bankaların kullandıkları poslar üzerinden gerçekleşse de kullanıcıların isteklerine ve ödeme alternatifleri sunmak üzere e-ticaret site sahiplerinin kullandıkları çok sayıda diğer ödeme seçeneği de yer almaktadır.

Nakit ödeme ve teslimatta kartla ödemede kullanıcıların özellikle e-ticaret sektörüne güven duymayan ya da ilk defa online ortam üzerinden alışveriş yapacak kullanıcılar tarafından çok kullanılmaktadır.

Bunun haricinde havale, cep telefonları üzerinden mail yoluyla, ulusal çapta hesaplar arasında, hediye kartlar gibi daha çok sayıda seçenek vardır.

Tabi sanal pos (iPara gibi) kullanan tüketiciler için gizlilik ve güvenlik hususu oldukça önemli olduğundan alışveriş yaparken sitenin güvenlik önlemlerini aldığını kontrol etmeleri gereklidir.

Günümüzde en çok kartlar kullanıldığı için bilgi gizliliği kısmı da tüketicileri siteye çekmek için e-ticaret site sahiplerinin aldıkları bir  sorumluluktur.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin