Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret sitenizin ödeme sayfalarında ki eksik ya da yanlış bilgilendirme sonucu oluşan durumlar kaynaklanmaktadır. Bu sebepten ötürü ödeme sayfasında olması gerekenler dikkat edilmeli. 

ödeme sayfasında olması gerekenler

Mesafeli Satış Sözleşmesi

Bir e-ticaret sitesi ödeme sayfasında olması gereken en önemli madde mesafeli satış sözleşmesidir. Mesafeli satış sözleşmesi, ödeme sayfasında olması gerekenlerin başında mutlaka yer alması gerekmektedir. Yasal olarak da online olarak satış yapan tüm sitelerde mesafeli satış sözleşmesi bulunması gereklidir. Herhangi bir sözleşme sunmuyor iseniz ilk iş olarak mutlaka mesafeli satış sözleşmenizi eklemelisiniz. Sözleşme bulunmayan e-ticaret siteleri güvensizlik yaratacak ve işlemin satışla sonuçlanmayacaktır.

Ödeme İmkânları


E-ticaret sitenizden “hangi ödeme imkânları ile alışveriş yapılabilir?” sorusu neredeyse her müşterinin kafasını kurcalayan sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun cevabını ödeme sayfanızda açıkça belirtmeli ödeme seçeneklerinizi açıkça sunmanız gerekmektedir. Kredi kartı ile ödeme alıyorsanız banka taksit imkânlarını vb. olarak belirtmeniz gereklidir. İlgili ürün sayfanızda taksit imkânlarınızı da gösterim sağlayabilirsiniz.

3D Güvenlik


İnternetten alışveriş yaparken güvenliği sağlayan 3D Secure veya 3D Güvenlik, müşterilerin dikkat etmesi gereken durumlardan birisidir. Müşterilerin bilgileri dışında kredi kartlarıyla alışveriş yapılmasını önleyen 3D Güvenlik, mutlaka e-ticaret sitelerinde bulunması gereken bir özelliktir. Bu özelliğin müşterilerin görebileceği alanlara koyulması gereklidir.

SSL Sertifikası 

Müşterinin internet tarayıcısı ile e-ticaret sitenin sunucusu arasında yapılan, veri transferlerini şifreleyen SSL Sertifikası, ilk olarak dikkat edilmesi gereken maddeler arasındadır.

SSL Sertifikası’na sahip bir e-ticaret sitesinde kredi kartı ve diğer tüm kullanıcı bilgileriniz sunucu üzerinde şifreleme işlemi sayesinde otomatik olarak korunmaktadır ve başka şahısların eline geçmemektedir. Online satış yapan tüm sitelerin SSL Sertifikası’na sahip olması zorunludur ve bu sertifikaları sitenin en alt bölümü veya ödeme sayfalarında görünmesi zorunludur.

Kargo Seçenekleri ve kargo fiyatları

E-ticaret sitenizde birden fazla kargo metodunuz var ise ve kargo seçeneklerinizde farklı fiyatlar sunuyorsanız ek olarak kapıda nakit ya da kredi kartı ile ödeme alıyorsanız bu ödeme seçeneklerinden oluşabilecek fiyat farklılıklarını mutlaka ödeme sayfanızda müşterilerinize göstermeniz gerekmektedir. Aksi durumda ürünün teslim aşamasında sitedekinden farklı bir fiyat ile karşılaşılırsa bu müşteriyi kaybetmenize yol açabilmektedir.

Müşterilerin en çok dikkat ettikleri unsurlardan biri de KDV ve kargo ücretidir. Bazı e-ticaret siteleri KDV ücretini dahil etmeden, kargo ücretinden hiçbir bilgi vermeden müşteriye ödeme sayfasına yönlendirmektedir. Bu aşamada müşteri yanılıyor ve ödeme sayfasında ekstra ücretlerle karşılaşıyor, alışveriş tutarı yükseldiği için ödeme sayfasını terk edebilmektedir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için ürün fiyatlarına KDV’nin dahil olup olmadığına ürün sayfasında gösterim sağlayabilirsiniz ve bu sayede ödeme sayfasında müşteri bu gibi bir durumla karşılamadan alışverişinize devam edebilir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin