Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Mobil ödeme seçeneği sık kullanılan bir ödeme sistemi olmamakla beraber kullanılan bir ödeme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mobil ödemeyle alakalı yenilenen kanuni düzenlemeler sonucunda bu ödeme sisteminin daha çok tercih edileceğini dile getirebiliriz.

 

mobil ödeme devriAmerika kökenli GartnerInc firması tarafından pazarla alakalı yapılan çalışmalar devamında mobil ödeme alternatifinin bu yıl 140 milyondan çok kişi tarafından kullanılması hedeflemektedir.

Mobil Ödeme Devri Tarihçesi

Online mağazalardan verilen siparişlere yeni bir fark katan mobil ödeme alternatifi zaman ilerledikçe daha sık bir şekilde tercih edilecektir.

 

Bu konuda gerekli çalışmaları tamamlayan GartnerInc firması mobil ödeme alternatifinin geçen seneye oranla % 38 oranında yükselme yaşayarak 141,1 milyona ulaşması beklenmektedir.

 

Yine raporda yer alan 2010 verilerinde toplam tutarın 102 milyon olduğuna ve geride bıraktığımız sene yaklaşık olarak 49 milyar dolar cirosunun bu yıl % 75’ lik bir artış yaşayarak 86 milyar doları aşması amaçlanmaktadır.

Mobil Ödeme Devri ile ilgili ek bilgiler

Verilerde yer alan kullanıcıların kredi kartı ya da peşin alışverişlerden vazgeçmeye başlayarak cep telefonları ile ödeme alternatiflerine yöneldiğini vurgulamıştır.

mobil ödeme devri

 

Buna ek olarak raporda SMS, USSD ve WAP tarzında uygulamaların mobil ödeme alternatifinin sık kullanılmasına etken rol oynadığına yer vermektedir.

 

Bu kapsam da WAP uygulamasının, Batı Avrupa’ da ki tüm mobil işlemlerin % 70 ve Kuzey Amerika’ da ise bu işlemlerin % 90’ lık orana sahip çıkıldığı belirtilmiştir.

Mobil Ödeme Devri ne zaman oluşmuştur ?

2010 senesinin ilk dönemi ile 2011 senesinin ilk dönemi karşılandığında  Türkiye’ de mobil internet kullanıcılarının % 191 oranında yükseldiği gözlenmiştir.

 

Geride bıraktığımız günler içinde yapılan araştırmaya bağlı olarak 18- 34 yaş aralığında ki hedef kitlenin % 63’ lük oranı yapmış olduğu siparişlerde cep telefonları üzerinden ödeme yoluna gitmektedir.

 

mobil ödeme devri

Türkiye’ de ki kullanıcıların mobil ödeme deneyiminde oldukça başarılı ve istekli olduğu da rapor sonucunda açık bir halde ortaya çıkmaktadır.

 

 

Mobil ödeme uygulaması ile Dünya çapında tercih edilen online ödeme platform servislerinden de bilet alınması mümkün hale getirilmiştir.

 

Herhangi bir üyeliğe gerek kalmadan yapılan mobil ödeme ile yapılan alışverişlerde faturalı hatlara ücret yansıtılırken, kontörlü hatlarda bakiyesinde azalmalar görülmektedir bu durum mobil ödemeyi etkilemektedir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin