Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası
Meta Açıklaması Yazarken Yapılan Hatalar

Meta Açıklaması Yazarken Yapılan Hatalar

Meta açıklamaları SEO çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Web sitelerinin arama motorlarında doğru bir şekilde optimize edilmesi ve sayfanın değerinin yükselmesi için meta açıklamalarının kısa, öz ve doğru şekilde hazırlanması lazım.

 Meta açıklaması, bir sayfanın içeriğinin özet olarak yazılmasıdır. Bu açıklamada sayfanın içermiş olduğu konu kısa ve öz bir şekilde özetlenir ve arama motorları bu özet çıkarılmış metni de göz önünde bulundurarak sayfayı indeksler.

Bu açıklamaların yazımında yapılan yanlışlar da sayfaların doğru bir şekilde arama sorgularında yer almamasına ve sayfa değerinin düşmesine neden olur. Bu yazımızda da sizlerle firmaların sık olarak yapmış olduğu meta açıklama hatalarını ele alacağız.

Birebir aynı meta açıklamaları yazmak

 Doğru bildiğiniz ama en çok yaptığınız yanlışlardan biri de her sayfa için aynı meta açıklamasını kullanmak olacaktır. Site üzerindeki her bir sayfa içerdiği konu farklı olduğundan dolayı, meta açıklamalarının da birbirinden farklı ve benzersiz olması gerekir.

Meta açıklamalarınızda sayfanın kısa bir şekilde özetini oluşturmanız gerekir ve özet oluşturmayarak, tek bir meta açıklamasını birden fazla sitenin sayfasında kullanma durumunda sayfalarınız Google üzerinde doğru bir şekilde tanımlanmayacaktır.

Bu sayfaların doğru bir şekilde indekslenmemesi de arama sorgusu yapan kullanıcıları yanlış sayfalara yönlendirebilir ve bu da kullanıcı deneyimini olumsuz bir şekilde etkiler.

Karakter limitine takılı kalmak

2017 yılından bu yana Google meta açıklamalarının uzunluğunu 160 karakterden 320 karaktere yükseltti. Bu sayede sayfa içeriğini daha iyi bir şekilde ele alabilir ve özet metinlerinizi daha detaylı bir hale getirebilirsiniz.

Karakter kriterlerine bağlı kaldığınızda bu özet metinlerini doldurmak için ilgisi olmayan ve meta açıklamasını bozacak metinler oluşturabilirsiniz. Bunun yerine daha doğal bir dil kullanarak anahtar kelimelerinizle beraber anlamlı cümleler oluşturmak daha faydalı bir yaklaşım olur.

Anahtar kelimeler kullanmamak

Anahtar kelime kullanımları meta açıklamalarında oldukça önemlidir. Sayfalarınızın arama sorgularına daha iyi bir şekilde yanıt verebilmesi için bu açıklamalarda sayfa içeriğini en iyi şekilde yansıtacak ve arama sorgularına yanıt verecek anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir.

Bu kelime gruplarının olmayışı, hem sayfanın doğru bir şekilde indekslenememesine hem de potansiyel organik trafiği kaçırmanıza neden olur.

Sıkıcı ve sıradan metinle yazmak

Kullanıcılar arama yaptıklarında, karşılarına çıkan arama sonuçlarını sıraya dizerken, yapılan bu meta açıklamalarına da dikkat ederler. Onların ilgisini çekmeniz ve sayfanıza yönlendirmeniz gerekir.

İlgi çekici olmayan ve gereksiz bilgilere yer veren açıklamalar kullanıcıları kaçırmanıza neden olacağı için bu açıklamaları yazarken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekecektir.

  İşte açıklamaları yazarken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Metinleriniz okunabilir halde olsun: Kullanıcıların anlayabileceği açık ve sade bir dil kullanmanız ve metinlerinizin kolay okunabilir olması önemlidir.
  • Sayfanın içeriği ile ilgili önemli detayları paylaşın: Sayfadaki önemli noktaları ve ilgi çekici detayları paylaşmanız ve sayfa ile ilgili mümkün olduğunca açıklamaya önem vermeniz gerekir.
  • Sayı ve semboller kullanın: Meta açıklamalarınızda sayıları ve sembolleri kullanmak, bu içerikleri daha dikkat çekici bir hale getirecektir.
  • Müşterileri odak noktasında tutmaya özen gösterin: Meta açıklamalarınızı müşterilerinize özel hazırlayın. Onların merak ettikleri sorulara yanıt verecek ve onların satın alma kararlarını etkileyecek cümleler oluşturun.
  • Eyleme çekme ifadeleri ekleyin: Son olarak da meta açıklamalarınıza bir ya da en fazla iki adet eyleme çekme ifadesi ekleyin. Kullanıcıları belli bir eyleme geçirmek için bu özet metnini kullanabilirsiniz.
 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin