Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

Meta açıklamaları e-ticaret sitenizdeki sayfaların indekslenmesinde önemli rol üstlenen öğelerden biridir. Meta description sayfanızı özetleyen kelimler, cümlelerdir  ve Google’daki arama sonuçlarında başlıkların altında yer alan açıklama metinleridir.

E-ticaret sitenizin panelinden de yapabildiğiniz gibi bu uygulamayı Google sizin için otomatik olarak da yapabiliyor. Bu kısım aradığınız kısmın özelliğine göre de değişiklik gösterebiliyor. Fakat yine de meta açıklamalarınızı kendiniz yazmanızı önerebilirim.

Meta Description (açıklama) Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

İdeal meta description (açıklamaları) uzunluğu uzun süre boyunca 150 ile 160 karakter arasındaydı; fakat Google geçtiğimiz senelerde bunu 300-320 karakter arasına çıkarsa  da bu özellik tekrardan 150-160 karakter arasında kullanılmaya devam etmiştir. Bu konudan sonra Google’ın önerisi olan 150-160 karakteri kullanabileceğiniz gibi kendi siteniz için ideal olan meta açıklama uzunluğu için testler de yapabilirsiniz.

Arama motoru sonuçlarını araştırın

Hangi sektörde bulunursanız bulunun, arama motorlarındaki arama sorgularının yer aldığı sayfaları araştırmaya başlamanız gerekiyor.Bu işe başlarken rakipleriniz ya da beğendiğiniz sitelerin meta description (açıklama) kısımlarının nasıl doldurulduğuna dair araştırma yapabilir,bu araştırmalar doğrultusunda meta description alanınızı doldurabilirsiniz. Bu araştırmaları etkili bir şekilde yapmak için:

  • Anahtar kelime incelemesi: Arama sayfalarında sektörünüzle alakalı olan veya rakip firmaların kelimelerini inceleyin.
  • Rakiplerinizin neler yaptığını inceleyin: Meta description (açıklamasının) uzunluğu, ne tür ifadeler kullanıldığı ve cümle yapılarının nasıl kullanıldığını inceleyin.

Her firmanın kendine özel bir dili bir kimliği vardır. Bu dil marka kimliğini belirleme açısından oldukça önemlidir. Meta description markanızın kimliğini yansıtacak bu dili kullanmaya özen göstermeniz gerekir.

Belirli bir dil kullanmanın avantajlarından biri de farklı hedef kitlelere hitap edebilecek yaklaşımlar sergileyebilmenizi sağlar. Özellikle de farklı kategoriler altında ürün satıyorsanız, meta descriptionlarınızda farklı yaklaşımlar deneyerek, farklı kitleleri yakalayacak çözümler üretebilirsiniz.

Her Sayfaya Farklı Meta Açıklaması (description)

Meta açıklamalarınızın (description) her birinin farklı olması da oldukça önemlidir. Site içerisinde ki metinleriniz ve sayfa içerikleriniz gibi meta açıklamalarınızın dan birbirinde farklı ve orijinal olması gerekiyor.

Başka sitelerde var olan  içerik oluşturmamanız sayfalarınızın daha doğru bir şekilde indekslenmesine yardımcı olacağı için önemlidir. Site içerisinde ki her sayfanın içeriği farklı olduğu için, meta açıklama bölümlerinin de bu sayfalarının içeriğini anlatan orijinal özet metinler olması gerekir.

Anahtar kelimeleriniz bu bölümde yer almalı

Meta (description) açıklamalarınızda, kullanıcıların arama sorgularında kullandıkları veya aradıkları anahtar kelimelerinizin de yer alması gerekir. Bu anahtar kelimelerinin sitenizde yer almaması, sayfa içeriklerinizin arama sorgularına yanıt vermemesine ve bu sebeple de potansiyel trafikleri kaçırmanıza neden olacaktır.

Sayfa içeriğini özetleyen ve kullanıcılar arama yaptıklarında kullandıkları anahtar kelime öbeklerini meta açıklamalarınızda geçirerek, arama sorgularına daha doğru yanıt verecek açıklamalar oluşturabilirsiniz.

Belli Bir Konu Odağında Hazırlayın

Meta (description) açıklamalarınızın açık ve net bir şekilde sayfa içeriği ile ilgili olması ve bir konu odağında olması gerekir. Kullanıcıların ve ziyaretçilerinizin bu içeriklere tıklamaları ve sayfayı ziyaret etmeleri için bu sayfaların ne ile ilgili olduğunu görebilmeleri gerekir. Bu bilgileri de meta açıklamalarınızda net bir şekilde vermeniz oldukça önemli bir unsurdur.

Eski meta açıklamalarınızı değiştirin

Çok fazla yanıt almadığınız eski sayfalardaki meta açıklamalarınız üzerinde de değişiklikler yapabilirsiniz. Açıklamaları güncel tutmak ve sayfa içeriğini farklı bir şekilde dile getirerek, yaptığınız analizler sonrasın da kullanmaya karar verdiğiniz anahtar kelimeleri bu bölümlerde geçirme, eski sayfalarınızın arama sorgularındaki görünürlüğünü değiştirmeye başlayabilir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin