Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Marka Bilinirliğini ArttırmaMarkalaşmanın en önemli rollerinden birisi de bilinirliktir. Her marka adım adım bilinirliğini arttırmaktadır. Bazen bazı markaların arkasındaki sermaye gücü yüksektir. Bu nedenle oldukça yoğun reklam ve halkla ilişkiler faaliyetleri ile çok kısa sürede yüksek marka bilinirliğine ulaşabilirler. Bazı markalar ise senelerce sektörlerinde olmanın etkisi ile marka bilinirliklerini yükseltmişlerdir.

 

Marka bilinirliğini arttırma tabii oluşan her markanın önce farkına varılır, daha sonra marka hakkında bilgi sahibi olunur. Görüp ya da duyduğumuz her yeni markaya karşı merak duymayız. Bu gibi durumlar için marka bilinirliğimizi arttırmamız gerekmektedir.

 

E-ticarette de marka bilinirliğini artırmak oldukça önemlidir. Rakipleriniz ile olan rekabetten sıyrılıp yeni müşteri kitlenize ulaşma ve gelirleri artırmak konusunda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bunları yapabilmek için de farklı kanallarda çalışmalar yapmalısınız.

 

Sosyal medya platformlarının hayatımızın büyük bir bölümünü kaplaması, markaları da bu kanallarda yer almaya zorladı. İlk zamanlarda “online alışveriş sitelerine güvenmem” diyen ülkemiz günümüzde Dünya genelinde 11. sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle arama motorları, büyük küçük tüm markaların reklamları ile dolup taştı. Markaların şimdi yapması gereken rakiplerini alt etmek.  Aslında marka bilinirliğinde temel kendini tekrar etmekten kaçınan, müşteri odaklı ve trend oluşturabilir olmalıdır. Peki ama nasıl?

 

Marka Bilinirliğini Arttırmayı Olumsuz Etkileyen Faktörler

  • Pahalı Reklamlar
  • Sadece Sosyal Medya
  • Yüksek Ses ile Reklam Yapmak
  • İçerik Pazarlama Çalışmalarına Odaklanmak

Marka Bilinirliğini Olumlu Etkileyen Faktörler

  • Düzgün Altyapılı İnternet sitesi
  • Sosyal Medya Stratejisi
  • Doğru ürün Yerleştirmesi
  • Reklam Kanalları
  • Etkinlik Sponsorluğu
  • Yerel Etkinliklerde Yer Almak

 

Marka bilinirliğini arttırmak için tek bir kanal başvurmanız yeterli olmayacaktır. E-ticaret sektöründe yer alan firmalar için öncelikle dijital pazarlamanın önemli parça olduğunu ve bu parça olmadan da diğer parçalarının eksik kalacağını bilmelisiniz.

 

E-ticaret sitenizin içeriklerini oluşturduktan sonra SEO’nuzu güçlendirmelisiniz. İçerikleri oluştururken sosyal medya platformları ile de desteklemeniz gerekmektedir. Sosyal medya platformlarında sadece reklam yapmak yetmiyor içerik düzenli olarak paylaşımı da yapmalısınız. Marka bilinirliğini arttırmak için SEO’nuzu güçlendirdikten sonra arama motorları üzerinden sitenize trafik çekmelisiniz. Kısaca özetleyecek olursak dijital pazarlama alanındaki çalışmalarınızı bir bütün olarak yönetmeniz oldukça önemlidir.

 

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin