Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Kanuna göre kişisel bilgiler sadece usul ve kanunlara uygun olarak işlenecektir. Kişisel bilgilerin alınmasında hukuk ve iyi niyet çerçevesinde uygun olma, gereken zamanlarda geçerli olma, açık ve gerekli amaçlar için alınma, nedenleriyle bağlantı içeren amaçlar, belirli bir sınırda olma, gereken kadar sürede ve işlemde tutulma kararlarına uygun şekilde veriler koruma altına alınacaktır. Kişisel bilgiler ilgili kimselerin istekleri dahilin de olmadan kayıt altına alınamayacak ve bu şartlardan herhangi birini taşıması durumunda kayıt altına alınacaktır.

Bireylerin ırk, köken, siyasi fikirleri, dini inançları, mezhepleri, giyimleri, üye olduğu kulüp ya da sendikalar, sağlık durumu, cinsiyeti, özel yaşamı, ceza durumu ve güvenlik önlemleriyle alakalı tüm verilerin yanı sıra biyometrik ve genetik veriler kişilere özel bilgiler arasında yer almaktadır. Bu verilerin kişilerin istekleri olmadan paylaşılmaları ve kayıt altına alınmaları da artık yasalarla koruma altına alınmaktadır.

Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu YasalaştırıldıKişisel Bilgilerin Korunması Kanunu

Sağlık ve özel yaşam dışındaki diğer bilgiler kararlarla ortaya konulan durumlarda kişilerin istekleri olmadan kayıt altına alınacak ancak sağlık ve özel yaşama ilişkin bilgiler sağlık hizmetleriyle alakalı faaliyet vermekte olan kurum ve de kuruluşlar tarafından gereken durumlarda kullanılması amacıyla kişilerin istekleri alınmasına gerek kalmadan kayıt altında tutulabilecektir. Kanunlara uygun şekilde koruma altına alınan verilerin ortaya çıkan nedenlerin ortadan kalkması resen ya da bireylerin istemeleri halinde veri tabanı üzerinden silinecek ya da anonim haline getirilecektir.

Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu Yasalaştırıldı

Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu Yasalaştırıldı

KVKK , Kişisel bilgiler bireyler istekleri olmadan başkaları ile paylaşılmayacak fakat belirli durumlarda birinin yer alması halinde istek şartı aranmadan paylaşılabilecektir. Yine kişisel bilgiler kişilerin bilgileri dışında yurt dışıyla paylaşılmayacak sadece kişisel bilgilerin paylaşılacağı ilgili ülkeler tarafından gerekli korumanın yerine getirilmesi, yeterli korumanın yer almaması dahilin de Türkiye ve ilgili diğer ülkeler bilgi yönetmenlerinin gerekli korumaları yazılı olarak yerine getirmeleri ve kuruldan alınan izinle beraber bilgiler yurt dışıyla paylaşılacaktır. Kişisel bilgiler Uluslararası sözleşme kanunları saklı tutulmak üzere Türkiye ve ilgili kimseleri çıkarlarının büyük oranda zarar gelmesi halinde sadece yetkili kurum ya da kuruluşlardan gerekli onaylar alınarak kurul izni dahilin de yurt dışıyla paylaşılmaktadır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin