Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

2015’te Karşılaşacağımız 5 Sosyal Medya Pazarlama Taktiği Nelerdir ?

 

Sosyal Medya Pazarlama Taktiği1. Markalar Yayıncı Olacak

Marka yayıncılığı içerik pazarlamanın yeni durumudur. Marka yayıncılığı daha otantik, daha şeffaf ve kullanıcıları daha uzun süreli etkileşimlere sokarak markalarla ilişkilendirmeler yaratabilmektedir. Sosyal medya pazarlama taktiği, içerik pazarlamanın aksine marka yayıncılığı trendleri daha yakından takip etmeyi gerektirmektedir. Bazı pazarlamacıların yanlış olarak düşünmelerinin aksine, içerik pazarlama yalnızca ürün satmak için kullanılmamaktadır. İçerik pazarlama, platformu ne olursa olsun bir hikaye oluşturmak için vardır. Bu yüzden 2014′ ün içerik pazarlamacıları yerini 2015′ in içerik pazarlamacılarına bırakacaklar, kendilerini bu yönde değiştireceklerdir. İçerik pazarlama ile ilgili daha detaylı bilgi almak için blogumuzda yer alan yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Pazarlama Taktiği

 

2. Videolar Youtube’ un Ötesine Uzanacak

2014 yılında bol miktarda Youtube üzerinde video pazarlamalarını izledik. Bugün ise belli belirsiz olarak bir marka ile bütünleştirilmiş videoların Facebook, Vine ve hatta GIF formatında ortaya çıktığını ve bu videoların Youtube ile ilgisi olmadığını görüyoruz. Facebook’ un yapmış olduğu açıklamalara göre, Facebook üzerinde günde 1 milyar video izlenmektedir. Facebook ayrıca yayıncılar ve içerik yaratıcılar için “call to action” aracı da hazırlamıştır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar bir siteyi ziyaret etmek ya da alışveriş yapmak için veya daha başka markalı videoları seyretmek için yönlendirilmekte ve bütün bunlar organik olarak doğal bir yolla gerçekleştirilmektedir.

3. Instagram Reklamları Çoğalacak

2015′ in ücretli sosyal reklamlar konusu hala netlik kazanmış değildir. Her ne kadar çoğu pazarlamacı parasını sosyal medyaya yatırıyor olsa da, alınan dönüşümler hala beklenenin altında kalmaktadır. Forrester araştırma şirketinin yapmış olduğu araştırmaya göre, sosyal medya kullanıcıları, sosyal içeriklerle yeterince ilgilenmemektedirler. Bu araştırma 7 farklı sosyal mecrada yer alan 2.500 marka ve 3 milyon kullanıcı baz alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu sosyal ağların altı tanesinde markalar, % 0.1′ den daha az geri dönüş aldıklarını saptamışlardır. Yani Facebook’ ta 1 milyon takipçisi olan bir markanın paylaşımları 700 beğeni alıyor anlamına gelmektedir. Bu rakamlar arasında ki uçurum oldukça fazladır.

Ancak gelecek, Instagram için bu kadar karanlık ve olumsuz değildir. Yine Forrester araştırma şirketi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Instagram paylaşımları, Facebook’ a gre kullanıcı başına ortalama 58 kat, Twitter’ a göre 120 kat daha fazşa geri dönüş oranı sağlamaktadır.

 

Eğer markanız Facebook’ ta istediğine ulaşamadıysa Instagramı denemenizi öneririz. Dönüş oranlarınız büyük ölçüde artacaktır.

 

4. Görsel İçeriklerde Artış

 

Pınterest, Instagram ve Tumblr yalnızca ev dekorasyonu ve yemek tarifleri için değiller. Görsel tabanlı sosyal paylaşım siteleri büyüklü küçüklü bir çok firma tarafından potansiyel müşteri ilişkileri kurmak için işgal edilmiş durumdadır. Görsel hikaye anlatımı, insan beyninde çok daha hızlı algılandığı ve daha uzun süreli hatırlandığı için, kullanıcılar ile markalar arasında ki yakınlığı daha kolay sağlamaktadır. Ürünlerinizi, çalışanlarınızı ve etkinliklerinizi göstererek, bir anlamda şirketinizin “samimi” tarafını da göstermiş oluyorsunuz. Bu da müşterileriniz arasındaki iletişim bağlantılarınız güçlendiriyor ve müşterilerinizin empati kurmalarını kolaylaştırmaktadır.

 

Sosyal Medya Pazarlama Taktiği5. Sosyal Platform Çeşitliliği

 

Markanızı ortaya çıkarın. Birden fazla sosyal mecrada yer almanız, daha büyük bir potansiyel kitleye hitap etmeniz anlamını taşımaktadır. Aynı zamanda, sosyal ağların kullanıcı profilleri de farklı olduğu için, daha çeşitli kullanıcı tiplerine erişiminiz de kolaylaşacaktır. 16-64 yaş arasındaki kullanıcıların % 92’si, en az iki sosyal ağı etkin olarak kullanmaktadır. Ortalama olarak yetişkin kullanıcıların 5 sosyal ağda hesapları yer almaktadır. Yani kullanıcılar kendilerini tek bir ağda sınırlamamaktadır.

 

 

Durum böyleyken siz neden markanızı sınırlandırasınız ki?

2015’te Karşılaşacağımız 5 Sosyal Medya Pazarlama Taktiği konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Siz de 2015’te Karşılaşacağımız 5 Sosyal Medya Pazarlama Taktiği konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı bildirerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin