Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticarette yeni müşteriler edinmenin yolu , marka ve ürününüzün bilinirliğini yükselterek satış miktarınızı artırmak için indirim ve kupon kodlarından yararlanılıyor. İndirimler yapmakta ya da kupon kodları kullanmak da bir problem bulunmuyor; ancak e-ticaret sisteminde indirimler ve kupon kodları doğru şekilde bunları uyarlamanız lazım.

İndirimler ve Kupon Kodları

 

İndirimler ve Kupon Kodları avantajları

 • Hızlı bir şekilde aktif hale getirebilirsiniz. Ürünler üzerinde yapılacak değişikliklerle indirimleri uyarlayabilir ya da siteniz için hızlı bir şekilde kupon kodları oluşturabilirsiniz.
 • Kupon kodlarının sonuçlanmasını en kolay şekilde takip edebilirsiniz.
 • Satışlarınızı yükselterek, yeni müşteriler edinebilirsiniz
 • Geri dönüşüm oranlarını eskisine göre oranla artırabilirsiniz.
 • Müşterinin size karşı olan sadakatini artırabilirsiniz.

İndirimler ve Kupon Kodları dezavantajları

 • Karlılığınız düşebilir.
 • Marka değerinize zarar verebilirsiniz.
 • İndirim zamanları haricindeki geri dönüşümlerinize zarar verebilirsiniz.
 • Müşterileriniz yeni indirimleri bekleyebilirler.
 • Sadece indirim için gelen müşterilere ulaşmış olabilirsiniz.
 • Ortalama sepet tutarınız düşüş gösterebilir.

Bu teklifleri nasıl kullanmak gerekli

Sürekli indirimler yapmak markanızın değersiz hale gelmesini ve müşterilerin sürekli olarak müşterinin sizden indirim beklemesine neden olabilir. Bu sebeple de indirimler ve kupon kodları tekliflerinizi ne zaman ve nasıl yapacağınıza karar vermeniz bir hayli önemlidir.

Özellikle düşük kar marjlarınız bulunuyorsa, sık bir şekilde fırsatlar yapmak karınızın bir hayli düşmesine neden olacaktır. Bu sebeple de indirimler ve kupon kodları kar marjı az olan ürünlerde bu indirimleri uygulamak doğru bir seçenek olmayacaktır.

Markanızı diğer markalardan daha yüksek bir hale  getirmeyi planlıyorsanız, sürekli olarak indirimler yapmak marka değerinize zarar verecektir. Bu sebeple de sadece dönemsel veya özel günlere özel fırsatlar sunuyor olmak daha uygun olabilir.

Uygulanabilecek indirim çeşitleri

Yüzde endeksli indirimler: Bu indirim çeşidinde sadece yüzdeye yönelik indirimler yapabilirsiniz. Müşterinin önüne indirim kuponları sunarken, örneğin yüzde 10 ya da yüzde 15 gibi indirim kuponlarını kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra seçmiş olduğunuz belli ürün kategorilerinde de yüzde odaklı indirimler sunmuş olurunuz ve sadece belli ürünlerde bu indirimleri kullanabileceklerini belirtebilirsiniz.

TL odaklı indirimler: Yüzde yerine bazen direk tl odaklı tutar değerinde indirimler de yapabilirsiniz. Dolayısıyla  bu özel kuponu kullananlar sadece 50 TL’lik bir dilimden yararlanabilir.

Bu kuponlarda belli bir tutarın üstünde harcama yapıldığında geçerli olma koşulu koymak hem ortalama sepet tutarlarını yükseltecektir hem de karlılığınızdan çok fazla kaybetmemenizi sağlayacaktır.

Ücretsiz kargo seçeneği: Ücretsiz kargo seçeneği de aslında tüketicilere yapılan birebir müşterilere yapılan bir jesttir.

Müşteriler çoğunlukla kargo ücretini ödemek istemezler  bu yüzden indirimler ve kupon kodları belli bir alışverişlerde ücretsiz kargo hizmeti kullanma hakkı sunmak, sepet tutarınızın da artmasında yardımcı olur.

Ücretsiz hediyeler: Etili olabilecek bir diğer yöntem ise ücretsiz hediyeler olacak. Müşterilere tamamladıkları alışverişler sonrasında onlara sizden hatıra kalacak küçük hediyeler gönderebilirsiniz.

Bu hediyeler site üzerinden açıklarsanız, onların satın alma süreci içerisinde nasıl bir hediye alacaklarını belirler. Tabii ki bu ürünleri seçerken dikkatli olmanız bir hayli önemlidir; çünkü bu ürünlerin de bir maliyeti olacaktır ve bu maliyetlerin kar marjınızı çok fazla düşürmemesi bir hayli önemlidir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin