Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

HTTPS-HTTP Arasındaki FarklarGünümüzde online alışveriş oranı internet kullanımı kadar artmıştır. Bugün sizlere https ve http arasında ki farkları anlatacağız. İnternette dolanırken karşımıza çıkan bu https ve http ne anlama gelmektedir.

 

İlk olarak https nedir, ne anlama gelir? Bu konuyu ele alalım.

 

Https “Security Hyper Text Transfer Protocol” anlamına gelmektedir. Https e-ticaret sitelerinde kullanılan bir unsurdur. Peki https ne işe yarar? Sunucu ve istemci arasında ki bilgileri şifrelemektedir.

 

Https banka ve alışveriş siteleri gibi ödeme formları kullanılan sitelerde daha çok kullanılmaktadır. Bu nedenle bizlerin bilgileri güvenli bir şekilde korunmuş olur. Kısaca arama çubuğunda sitenin başında https var ise o siteden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

 

HTTPS-HTTP Arasındaki Farklar Nelerdir?

Peki http nedir, ne anlama gelir? Birazda bu konuyu ele alalım.

 

Http “Hyper Text Transfer Protocol” anlamına gelmektedir. http istemci ve sunucular arasında ki bilgilerin nasıl aktarılacağı ile ilgili kuralları belirlemektedir.

 

Https de bilgileriniz son derece güvenli iken http de bu konu söz konusu değil. Https ile bilgilerinizin güvende olacağından emin olabilirsiniz. Site adresinin başında https yazan siteler güvenli olup başında bulunan https yazısı da yeşil renkli olacaktır.

 

HTTPS-HTTP Arasındaki Farklar Nelerdir?

Https yazılı sitelerde kredi kartı gibi bilgileriniz kimse ile paylaşılmayacaktır. Ayrıca SEO çalışmalarınız konusunda da büyük bir öneme sahiptir.

 

Https li sayfaların açılış hızları httpli sayfalara göre daha hızlıdır. Tabii bu durum da SEO çalışmalarınızda sizlere olumlu yönde etki edecektir.

 

Günümüzde internetten alışveriş oranı arttıkça bu konuda bilinçlenen insanların sayıları da artmaktadır.

 

Bu konu online alışveriş yapan müşterileri ilgilendirdiği kadar e-ticaret site sahiplerini de bir o kadar ilgilendirmektedir. Sitenizden güvenli bir şekilde alışveriş yapılmasını istiyorsanız sitenizin https ile başlamasına dikkat edin.

 

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin