Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Hosting Hizmeti Nedir

Hosting yani diğer bir adıyla web sitenizi barındırma hizmetidir. Hosting hizmeti nedir sorusuna en uygun cevap, sitenizin internet üzerinden 7/24 ulaşılabilir olmasını sağlamak için kullanılan hizmet oluşudur diyebiliriz.

 

Siteleriniz, evlerimizde bulunan bilgisayarlardan daha güçlü performansa sahip olan ve sunucu adı verilen makineler üzerinde barındırılmaktadır. Böylelikle 7/24 sitenize erişilebilir olacaktır.

 

Peki, sunucular bu işlevi nasıl yerine getiriyor? Bu işlevi kesintisiz internet ve elektrik ile bu işlevi yerine getirmektedir. Bu hizmeti sağlayan çeşitli firmalar bulunmaktadır. Yani herkes kendi sunusuna sahip değildir.

 

Hosting Hizmeti NedirHosting Hizmeti Nedir?

Sunucular üzerinden sadece web siteleri değil mail işlemleri de yapılmaktadır. Hosting hizmeti nedir kısaca, E-mail gönderebilmemizi sağlayan durum sunuculardır.

 

Yukarıda da anlattığımız şekilde işlemektedir. Bir web sitenizin olmasını istiyor iseniz kesinlikle barındırma hizmeti yani hosting hizmeti almanız gerekmektedir. Elbette bu sektörde ücretsiz barındırma hizmeti veren firmalar da bulunmaktadır.

 

Ucuz etin yahnisi yenmez sözünden de yola çıkacak olursak bu firmalar hepimizin bildiği gibi güvenilir olmayacağı gibi birçok sorun ile karşılaşma oranınız da bir o kadar yüksek olacaktır.

 

Ücretsiz hosting hizmeti sağlayan firmalar sadece güvenlik açısından değil hız konusunda da elbette iyi değillerdir.

 

Peki, hosting hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hosting yani barındırma hizmeti alırken dikkat etmemiz gereken birkaç husus vardır. Bunlardan belki de en önemlisi hız konusudur.

 

Sitenizin hızı yavaş olursa sitenizi ziyaret eden müşterileriniz siteniz üzerinden alışveriş yapmadan sitenizi terk edebilir. Bu sektörde birçok firma ve alternatif bulunmaktadır. Bu nedenle yavaş ve geç açılan siteler ziyaretçilerinizi soğutur.

 

Elbette bununla da kalmaz müşterileriniz sitenizden soğuduğu gibi sitenizi bir daha ziyaret etmemesine de sebep olacaktır. Bu gibi durumları göz önünde bulunduracak olursak hosting hizmeti alırken web sitenizin hızının düşmeyeceğinden emin olmanız gerekmektedir.

 

Hosting Hizmeti Nedir?

Hosting hizmeti alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini yukarıda belirttik.

 

Peki ya şimdi ne yapmamız gerekiyor? Hosting hizmetlerinin de belirli ücretleri vardır. Bu ücretler de kullanacağınız alana göre değişiklik göstermektedir.

 

Diğer bir dikkat edilmesi husus da web siteniz için sizlere verilen alandır. Hosting hizmeti alırken kullanım amacınıza ve kendi dosyalarınıza uygun olacak alan boyutuna sahip bir hosting hizmeti almalısınız.

 

Web sitenizin kapladığı alanın dışında mail hizmeti de bu alan üzerinden sağlanmaktadır. Hosting hizmetini alacağınız alanın boyutu eğer küçük olursa uzun vadede mail trafiğinizi olumsuz etkileyecektir. Hosting hizmeti sağlayıcınız ile görüşerek size en uygun boyutta bir alan almalısınız.

 

Yukarıda saydığımız maddeler dışında hangi unsurlara da dikkat etmelisiniz. Dilerseniz birazda bunları ele alalım.

 

Hosting hizmeti alırken sunun genel özellikleri ve desteklediği programlar da size uygun olması gerekir. Projenizin kodlama diline yani kullandığınız programlama ve veritabanına göre hosting hizmeti almanız gerekmektedir. Bunun aksi olacak olur ise sorunlar yaşamanız kaçınılmaz olacak.

 

Hosting hizmeti nedir sorusuna yanıt olarak alacağınız zaman dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda sizlerle paylaştık. Hosting hizmeti almadan önce iyi bir araştırma yapmalı ve beklediğiniz fiyat ve performansı bulabilmelisiniz.

 

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin