Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

Hava Durumu ve E-ticaret Sektörüne etkileri nelerdir? E-ticaret; mal ya da hizmetlerin internet üzerinden alım ve satış işlemi olarak bilinmektedir yani ticaretin e-hali olarak da söylenmektedir. Peki e-ticaret ve hava durumu arasında ne ilişki var diye sorarsanız kullanıcıların alışveriş tutumlarının havalara bağlı olduğunu dile getirerek yazımıza başlayabiliriz. Bireylerin alışveriş davranışları ve hava durumunun buna etkisi bilinenin aksine oldukça yakındır. Özellikle de ev üzerinden yapılan alışverişler de bu tutumun çok olduğu araştırmalarla ortaya konulmuştur. Karlı ve yağmurlu günler fiziksel mağazalar için olumsuz sonuçlar meydana getirse de e-ticaret siteleri için aranan fırsaHava Durumu ve E-ticaret Sektörüttır. Böyle zamanlarda dışarıya çıkamayan ya da çıkmak istemeyen bireyler streslerini atmak ve alışveriş macerası yaşamak için kendilerini e-ticaret sitelerine yönlendirmektedir. Ulaşılan sonuçlar yakın zaman üzerine ait olmasa da böyle günlerde e-ticaret üzerinden gelen alışverişler de % 25 oranında bir artış olduğu görülmektedir.

Hava Durumu ve E-ticaret Sektörü

Özellikle bu sene kış ayının oldukça soğuk ve yağışlı geçmesinden kaynaklanarak bu durumun e-ticarete olan etkisinden bahsHava Durumu ve E-ticaret Sektörüetmemek yanlış olacaktır. Bireyler kış mevsiminin olumsuz şartları altında internette zaman geçirmeye yönelirken e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapanların sayısı da oldukça fazladır. Yani insanların bu şartlardan dolayı dışarıya çıkamıyor olması bir nevi insanları e-ticarete teşvik etmektedir. Yine Ramazan ayı boyunca bu sıcakta oruç tutan kişiler fiziksel mağazalardan alışveriş yapmak yerine online alışverişe yönelmektedir. Yani aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalar e-ticaret sektörünü olumlu olarak etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. İnternet trafiğinde meydana gelen bu yükselme ile e-ticaret sektörü de gelişim göstermektedir.

Hava Durumu ve E-ticaret Sektörü

Son olarak bu değişikliğe Social Network filminde de yer verilmiştir. Mark Zuckerberg yağmurlu bir günde mahkeme avukatlarına dışarıda yağmur yağdığını ifade ederek internet trafiğinin yükseldiğini bize göstermektedir. Özetle açıklayacak olursak soğuk, yağmurlu ve karlı zamanlarda web sitesi sahiplerini mutlu eden zamanlardır. Yani karlı havaların geldiğine tek sevinen çocuklar değil önde gelen e-ticare firmalarıdır. Kullanıcıların elektronik ticarete olan ilgileri mevsimlik değil sürekli olsa Ülkemiz de e-ticaret sektöründe büyük gelişmeler yaşanırdı bunu sağlamak ve katkıda bulunmak için kullanıcıların buna yönelmesine imkan sağlayacak çalışmalar yapılmalıdır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin