Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

Google Merchant Center yönetimi, yani ürün listeleme reklamları, online alışveriş mağazanızda satmış olduğunuz ürünleri, bilgileri, fiyatları, başlıkları, linkleri ve görselleri ile birlikte arama motorlarında listelenmenizi sağlayan Google reklamlarıdır. Yani diğer bir anlatımıyla ürün satın almak isteyen kullanıcılar Google’ da arama yaptıklarında, ürünlerinizin ön planda olan özellikleri ile birlikte görüntülenmesini sağlayan reklamlardır. Ürün listeleme reklamları alındıktan sonra özel bir kutucuk içerisinde ilk sayfada reklamlarınız yer almaya başlayacaktır.

 

Peki Google Merchant Center Yönetimi Nasıl Yapılır ?

 

Ürün Listeleme Reklamlarını Kullanmak İçin

 

Ürün listeleme reklamlarını kullanabilmeniz için bir adet Google Adwords hesabı ve bir tane de Google Merchant hesabınızın olması gerekmektedir. Bu iki hesapta alındıktan sonra birbirleri ile bağlantılarının yapılması gerekmektedir. Adwords hesabınız sayesinde kampanya ve reklam yönetimleriniz yapılmakta Google Merchant Center hesabınızı kullanarak da ürün bilgileri, özellikleri ve aynı zamanda görsel düzenlemeleri yapılabilmektedir. Bu iki hesabın birbirlerine bağlantılarının verilmesinin ardından Google arama motorundan özel alanlara sahip olan reklamlarınızı almaya başlayabilirsiniz.

 

Google Merchant Center Yönetimi

 

Ürün Listeleme Reklamları Ne Kadar Faydalı ?

 

Ürün Listeleme reklamları daha fazla dönüşüm ve tıklama oranlarına sahip olan direk görseller sayesinde ürünlerin tanıtımlarının yapıldığı reklamlardır. Bu yolla daha fazla kullanıcıya daha hızlı bir şekilde ulaşılması sağlanmaktadır. Aynı zamanda kolay bir yönetim paneli içeriğine sahiptir. Google arama reklamlarından ayrılan özelliği ise aynı anda birden fazla ürününüzün görünebilmesi imkanıdır.

 

Google Merchant Center Yönetimi

 

Ürün Listeleme Reklamları Nasıl İşler ?

 

Google Merchant Center kullanarak ürün listeleme reklamları alanında çıkabilmeniz içi bir ürün Feed’ i oluşturmanız ya da sahip olmanız gerekmektedir. Ürün Feed’ i, Google’ un, satılacak olan ürünlerin bilgilerini nir araya getirebilmesi için gerekli olan dosyadır. Bu dosya içerisinde reklamını vermek istediğiniz ürünler yer almaktadır. Google Merchant Center sayesinde ürün Feed’ inizi sisteme ekleyebilirsiniz. İlerleyen başlıklarda bu konuya daha detaylı bir şekilde değineceğiz.

 

Google Merchant Center Yönetimi

 

Ürün Listeleme Reklamları Kaça Ayrılır ?

 

Ürün listeleme reklamlarınızı iki farklı şekilde yönetme imkanınız bulunmaktadır. Dilerseniz alışveriş kampanyaları düzenleyebilir, dilerseniz de normal listeleme reklam kampanyaları oluşturarak e-ticaret sitenizde yer alan sitenizin görselleri ile birlikte arama motoru Google’ da yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Google Merchant Center Yönetimi

 

Özetle Açıklayacak Olursak

 

Buraya kadar yazmış olduğumuz bilgilerin kısaca üzerinden geçelim. Ürün listeleme reklamları arama motoru Google’ da arama yapıldığında direk olarak görselleri ve diğer bilgileri ile tüketicilerin karşısına çıkan reklamlardır. Görsel ya da bilgilere tıklandığı anda ürünün sayfasına gidilmesine olanak tanır. Bu sistemi kullanabilmeniz için Google Adwords ve Google Merchant Center hesaplarınızın olması ve bu hesapların birbirleriyle ilişkilendirilmesi gerekir. Ütün listeleme reklamlarının kullanılabilmesi için ürün envanterinizin, ürün veri feedlerinizin olmasu gerekir. Google Merchanr Center hesabınıza bu verilerin eklenebilmesi için Adwors hesabınızdan kampanyalarınızın oluşturulması gerekmektedir.

 

Google Merchant Center Yönetimi

 

Google Merchant Center Yönetimi konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Siz de Google Merchant Center Yönetimi konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı bildirerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin