Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Herkes tarafından en çok tercih edilen arama motoru Google, 2015 yılı nisan ayında algoritma yapısında yeni düzenlemeler yoluna gitmiştir.

 

Deep Link ismini vermiş olduğu düzenleme ile Google sitelerin aramalarda ki sonuçlarına ilişkin yeni düzenlemeler yapmış, sitelerin ön plana çıkmaları için gerekli olan kurallarını yıkarak yeni kararlar almıştır.

 

Bu kararların arasında ki en dikkat çarpan değişiklik hiç şüphesiz son dönemde oldukça ön planda olan mobil uyumlu e-ticaret sitelerinin arama motorlarında eskiye nazaran daha ön planda gelecek olmasıdır.

 

Son zamanlarda oldukça yaygın bir uygulama olan mobil uyumlu web siteleri internet kullanıcılarının ilgi göstermesi ve uygulaması sevmesiyle daha geniş alanlara yayılmıştır.

 

Başlangıcı nisan ayında olan bu yenilik web site sahiplerini mutlu etmeye devam etmektedir.

 

Google daha önceki duyurularında mobile ilişkin yeni düzenlemeler olacağı ve web site sahiplerinin bu konuya dikkat etmesi gerektiğini duyurmuştu.

 

Nisan ayından itibaren bu konuşmalarını faaliyete geçirmeye karar veren Google, sitelerin mobil uyumluluğunu kontrol etmekte buna göre de siteleri ödüllendirmeye ve sonuçlarda üst sıralarda getirmeye başlamaktadır.

 

Google yapmış olduğu son konuşmada yine mobil uyumluluğa özen gösteren mobil uyumlu olan sitelere yeni bir ödül olarak aramalarda daha etkin sonuçlara ulaşacaklarına ilişkin acıkmalarda bulunmuş ve bunlarla ilgili çalışmalara devam edeceğini dile getirmiştir.

 

Ele alınan bu yeni kararlar, açıklamalar ve yapılan çalışmalar neticesine bakılarak mobil uyumlu olmayan sitelerin bu kararlardan olumsuz sonuçlar çıkaracağı ve arama sonuçlarında düşmeler yaşayacağı gibi çıkarımlarda bulunmak mümkündür.

 

Yine arama motorlarında mobilin ele alınmasında ki temel etken olarak internet kullanıcılarının mobilden fazla alışveriş yapmaları, zamandan tasarruf sağlamak için telefona eğilmeleri sonucunda bu kararlar alınmıştır.

 

Google aramalarını yönetmeden sorumlu tutulan Amit Singhal, Google tarafından yapılan aylık 100 milyar aramadan çoğunun mobilden geldiğini dile getirmiştir.

 

Yine internet kullanıcılarının alışveriş yaparken ya da sitelerde gezinirken responsive olmayan sitelerde zorluk çekmesi ve bu sitelerden alışveriş yapmak istememesi e-ticaret kullanıcılarını mobil uyumlu olmaya itmektedir.

 

Yapılan son araştırma verilerine göre web sitelerine gelen kullanıcıların % 70 i mobil üzerinden gelmektedir.

 

Bu da mobil uyumu bulunmayan sitelerin arama sonuçlarında kendilerine yer edinmelerinin zor olduğu anlamına gelmektedir.

 

Google bu tutumunu yavaş yavaş hissettirmeye başlamış olsa da bununla ilgili çalışmalar hala devam etmektedir.

 

Yani ilerleyen zamanlarda bunlarla ilgili daha büyük yaptırımlarla karşılaşılacağı bir kesindir.

 

Google yapmış olduğu bu yeniliğin yanında web sitesi sahiplerine sitelerini düzenlemeleri ve eksiklerini gidermeye yönelik bir takım testler ve uygulamalarda sağlamaktadır.

 

Mobil uyumluluk içinde yine web sitelerinde yer alan içeriklerin uzunluk durumluğu da etkili olmanın yanı sıra sitede yer alan linkler ve içeriklerin mobil de ekrana oturması gibi seçeneklerde yer almaktadır.

 

Google temsilcileri tarafından sitede yayınlanan bir makaleye göre sitede bulunan birçok etken arama motorlarında ki sıralamayı etkilemekte ancak sonrasında mobil uyumlu olma faktörünün kritik açıklara neden olacağını dile getirmiştir.

 

Yine yazıda bulunan bir diğer açıklamaya göre arama motorları internet kullanıcılarının aradıklarını hızlı bulmalarını, vakit kaybetmeden siteye ulaşmaları ya da kullanıcıların yalnızca ilgilendikleri sonuçlara ulaşmayı değil aynı zamanda ulaşılan içeriklerin ve ekranın kolay okunabilir, anlaşılabilir olması gibi hedeflere de dikkat edeceğini belirtmiştir.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin