Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası


Google Analytics

Sitenizin gelirini ölçmenize ,sosyal ağ ve video sitelerinizin izlenme değerlerine  ulaşmayı sağlayabilen ücretsiz bir analiz yapısıdır.

Farklı bir tanımda ise, web sitenizin ziyaretçilerini anlık olarak takip etmenizi sağlayan ve geçmiş bilgileri de arşivleyebilen gelişmiş analiz ve rapor aracıdır.

Bir web sitesine sahipsiniz ve bununla ilgili ziyaretçi verilerine mi ulaşmak istiyorsunuz? O zaman tabiî ki de Google Analytics tool tam da sizin aradığınız bir araç.Hangi sıklıkla ziyaretçi alıyorsunuz, bu ziyaretçiler hangi linkler  üzerinden sizin sitenize  ulaşıyor, bulunduğu konum  neresi, sitenizin hangi sayfası daha fazla tıklanıyor, sitenizde b ulunma süresi miktarı gibi bir çok sorunun cevabını Google Analytics sayesinde öğrenebilirsiniz.

Google Analytics, Google bize sunduğu bir çok tool gibi ücretsiz ve herkese açık bir servistir. Fakat kullanmak istiyorsanız başta hmtl bilmek işinizi kolaylaştırabilir. Bilmiyorsanız internetten bununla alakalı birçok blog bulunuyor,onları okuyup işe başlayabilirsiniz.

Burayı tıklayarak kullandığınız gmail hesabınız ile giriş yapabilir veya yeni bir gmail hesabı için kayıt başvurusu yapabilirisiniz.

google analytics
Characters of people analyzing graphs and diagrams illustration

Google Analytics’i kullanabilmek adına birkaç temel  ihitiyacınız var.

Google Analytics Kurulumu

Kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra kurulum işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir. Kurulum ayarlarında ilk adımımız, izleme kodunu sitemize eklemektir. Her Google Analytics kullanıcısının, web sitesine yerleştirmesi gerek özel  bir analytics kodu vardır.

Analytics Kodunu Nasıl Alabilirim?

Analytics kodunuzu Google Analytics’e giriş yaptıktan sonra çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bu kodu web sitenizdeki tüm sayfalara eklemeniz gereklidir.Analytics’in web sitenizde olup biten her şeyi tam olarak algılayabilmesi ve eksiksiz istatistik sunabilmesi için analytics kodunun tüm sayfalara eksiksiz bir şekilde yerleştirilmesi gereklidir. Lakin bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz sitenizin web master’ından destek almanız gereklidir.

İstatistik ve Raporlama

Kayııt işlemlerinin sonrasında ‘Analytics Ayarları’ sayfasına yönlendirileceksiniz. Başvurunuzun  onaylanmasının ardından  veri toplaması ve topladığı verileri görüntülemeye başlaması yaklaşık 24 saat içerisinde gerçekleşebilir.Bu onayın da ardından analytics aracı sayesinde web sitenizin trafiği ile ilgili raporlara ‘Raporları Görüntüle’ bağlantısından ulaşabilirsiniz. Sitenize ait bütün istatistikleri gerçek zamanlı ulaşabilir ve geriye dönük olarak görüntüleyebilirsiniz.

Ana Ekran

Bu sayfada  kayıtlı tüm web site profillerinizi görüntüleyebilirsiniz. Mevcut hesabınıza birden fazla hesap ekleyebilir ve hepsinin takibini tek ekrandan yapabilirsiniz.Bir Google Analytics hesabı için her zaman bir profilinizim olması gereklidir. İşlem yapacağınız profilinizi seçerek detaylı istatistiklere ulaşabilirsiniz. Analytics ana yüzeyi kullanışlı ve Türkçe’dir, bu nedenle bir çok fonksiyonda kullanılabilir.

Gerçek  Zamanlı Veri İzleme

Google Analytics’in en fonksiyonel özelliklerinden birisidir. Online olarak sitenizde kaç ziyaretçi var, yönlendirme linkleri neler, sayfa da ne kadar sürede bulundukları gibi bir çok metrikle anlık olarak istasitiklerinizi izleyebilirsiniz. Manuel olarakta geçmişe dönük tüm istatistiklere detaylıca göz atamayı tercih edebilirsiniz.

 Web sitenizin istatistiklerini takip ederken 3 metrik kritik önem taşır.

Hemen Çıkma Oranı

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tek sayfalık ziyaretlerinin yüzdesidir. Birçok web site için yüksek bir “Hemen Çıkma Oranı” olumsuz bir göstergedir, çünkü bu sitenin ziyaretçilerinin sitede çok az bir süre geçirdikleri anlamına gelir.

Sitede Geçirilen Ortalama Süre

Ziyaretçilerin inceledikleri sayfalarda geçirdiği ortalama süreyi göstermektedir. Fazla yüksek bir rakam gözlemlediğinizde bu ziyaretçilerin sitenizde çok fazla zaman geçirdiği durumuna yönelik işarettir.

Yeni Ziyaret Yüzdesi (Uniqe)

Sitenizi daha önce hiç giriş sağlamamış ama ilk defa sitenize giriş yaparak ziyaret eden kullanıcıların oranını gösterir.

Bu önemli 3 kriterin dışında siteniz için önemli olabilecek değerde ki kriterleri belirleyip düzenli analiz yapmanız sitenizin sürekli güncel kalmasını sağlayacaktır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin