Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Facebook Mobil ile Online Satış Artık MevcutFacebook Sayfalar özelliğinin mobil versiyonuna ek olarak online satış hizmetini katarak girişimcilere tam anlamıyla e-ticaret hizmeti vereceğini dile getirmiştir. Shopify e-ticaret firmasını kullanan online şirketler artık ürün ya da hizmetlerini facebook mobil uygulaması üzerinden satışa sunabilecektir. Yeni eklenen mobil sayfalar ile web sitelerinin ürün ya da hizmetlerini bu alanda sergilemeleri ve akıllı cihaz kullanımını (tablet, telefon, ipad, iphone) tercih eden kullanıcılara yeni seçeneklerle ulaşmasına olanak sağlayan sistemdir. İlk etapta bazı mağazaların Facebook sayfalarına bir alışveriş kategorisi katabilecekler bunun tanı sıra Shopify kullanan web sitelerinin Facebook sahiplerine direkt satış gerçekleştirmesi sağlanmaktadır. Hizmetler kategorisi de ürün alımı yerine hizmet olarak karşımız gelenlerdir. Örnek olarak Turizm kategorisinde ki ürünlerden tatil paketi almak isteyen kullanıcıların bu alandan web sitesi sahiplerine ulaşması hedeflenmektedir.

Facebook’tan Yeni Girişimler; Facebook Mobil ile Online Satış Artık Mevcut

Facebook mobil ile online satış artık mevcut; Shopify resmi web sitesi üzerinden yapılan açıklamalara göre bu hizmetle birlikte Facebook sayfalar’ da alışveriş kategorisinin açılmasının mümkün hale geldiğini ifade edilmiştir. Alışveriş kategorisi perakende sektöründe yer alan satıcıların direkt olarak Facebook üzerinden ürün ya da hizmetlerini sunmalarını basit bir hale getirirken, satış yapılmasına da imkan sağlamaktadır. Alışveriş kategorisinin en önemli avantajı, kullanıcıların istedikleri ürün ya da hizmetlerin kullanıcıların Facebook hesaplarından ya da mobil üzerinden ayrılmalarına gerek kalmadan satın alabiliyor olmalarıdır. Fakat bu zorunlu bir çalışma değildir yani firmalar isterlerse kullanıcıların Facebook üzerinden satış yapması yerine kullanıcıları kendi web sitesine yönlendirmektedir.

Ayrı ayrı yer alan sayfalarda ana sayfa, hizmetler, fotoğraflar ve alışveriş kategorileri kullanıcıların firma sayfasında web sitesinde ki gibi gezinmelerine ve detaylı olarak incelemelerine olanak sağlamaktadır. Ek olarak firmaların profil resimlerinin alt kısmından tek tık ile firmayla iletişim halinde olacağınız bilgilerin yer aldığı bize ulaşın sekmesi yer bulacaktır. Temmuz ayından itibaren gerekli testleri yerine getirilen ve 2016 yılı eylül ayında açılması istenen bu yeni özellikler kullanıcıların satın al sekmesine tıklayarak direkt Facebook üzerinden alışveriş yapmasına imkan sağlayan bir özelliktir ve şimdilik sadece Shopify hizmetinden faydalanan firmalara sunulacak olan bir özelliktir. Facebook’ un ezeli rakipleri olan Twitter, Google ve Pinterest mecralarında da kullanıcıların sosyal ortamlar üzerinden alışveriş gerçekleştirmeleri ve müşteri deneyimleri testleri için benzer hizmetler test edilmektedir.

Mobil Ticaret Adımı: Facebook Mobil ile Online Satış Artık Mevcut

Facebook Mobil ile Online Satış Artık MevcutDünya’ nın en büyük sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook son günlerde yapmış olduğu yapı düzenlemeleriyle çok sayıda küçük işletmeyi karşınıza almıştır. Buna bağlı olarak bazı e-ticaret firmaları Facebook’ un kullanıcılarına ulaşmalarını engellediklerini dile getirmişlerdir. Bunun yanı sıra 45 milyon faaliyette işletme Facebook üzerinden hesaplarını kullanmaktadır. Yani Facebook hala e-ticaret sektörü için en uygun pazarlama alanlarından bir tanesidir ve insanların göstermiş olduğu ilgiyle uzun bir süre daha olmaya devam edecektir.

Facebook yeni atılımı Facebook Sayfalar’ da mobil versiyonunda Facebook üzerinden direkt satışın gerçekleşmesine imkan sağlayan özellikler tam olarak bu yıl yaz ortasında herkese duyurulmuştur. Firmanın çeyrek dönem sonuçlarına ilişkin Temmuz ayında gerekli açıklamaları dile getiren Facebook İşletme Müdür SherylSandberg, Facebook üzerinde ücretsiz olarak hesabı yer alan girişimcileri bu alan da reklam veren firmalar haline getirmek için yeni yöntemler ortaya koyduklarını ifade etmiştir. Facebook yapmış olduğu bildirimlerle hedef kitlesini gün geçtikçe artıracak ve ücretsiz işletmeleri ücretli reklam veren haline getirmeye çalışacaktır. Rakipleri arasında büyük bir atılım yaparak e-ticaret sektörüne adım atan Facebook’ un rakiplerine örnek olarak ilerleyen zamanlarda rekabete hız kazandırması beklenmektedir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin