Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret sitenizi açtınız, gerekli entegrasyonları yaptınız, ürünlerinize de güven duyarsanız fakat beklediğiniz satışları yapamıyor iseniz, gözden kaçırdığınız bir şeyler olabilir. E-ticaret sitenizde satış yapmanıza engel olabilecek sorunlar…

e-ticarette satışa engel

ÜRÜN HAKKIINDA ÖZENSİZ BİLGİ AKTARIMI

Çoğu zaman bir ürünün kendisinden nasıl sunulduğu önemli olabilmektedir. Satmak istediğiniz ürünün her açıdan profesyonellik gözükmesi gerekmektedir. Bunda dolayı satışa sunduğunuz bir ürünün hakkında detaylı bilgi verilmesi gereklidir. E-ticarette satışa engel durumlardan ürün hakkında detaylı bilgi verilmesi, alıcının en çok göz önünde tuttukları arasında yer almaktadır. Ürün hakkında bilgi aktarılırken gereksiz cümlelerden kaçınmalı, ürünü anlatacak tanımlayacak cezp edici cümleler kurmanız gerekmektedir.

REKABETÇİ OLMAYAN FİYATLAR

E-ticaret sitelerinin asıl avantajı, piyasadaki fiyatlara kıyaslayarak daha uygun fiyatlara alışveriş yapabilme imkan bulmasıdır. Bu nedenle sattığınız ürünlerin fiyatlarını rekabetçi olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Pahalı ürünler satıyor olsanız bile, bedava kargo gibi süprizlerle müşterilerinizi memnun etmeye çalışmanız işe yarayacaktır. Özel günlerde belli kategorilerde indirim kampanyaları yaparak veya indirim kuponu oluşturabilirsiniz.

ÖDEME SAYFASI SORUNLARI

Ziyaretçileriniz ürünleri seçip sepete atıyor ama ödeme işlemini tamamlayamıyor olabilirler. Tamamlanmamış olma sebebi ise ya teknik bir hata vardır, ya ödeme aşaması müşteri için karmaşıktır veya zordur, ya da müşterileriniz işlem hızı yüzünden ödeme sayfasını terk ediyor olabilirler. E-ticaret sitenizde bu tür bir sorun olup olmadığına emin olabilmek amacıyla arada bir e-ticaret sitenize müşteri gibi girip ödeme adımlarını kontrol sağlayabilirsiniz. Bu sayede ödeme aşamasında müşterileri sıkıntıya sokan ve sepeti terk etmelerine neden olan bir durum olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

E-TİCARETTE SATIŞA ENGEL EKSİK BİLGİ

E-ticarette satışa engel durumlardan biri müşteriye eksik bilgi sunmaktır. Hakkınızda bölümü ve iletişim bilgilerinizin yer aldığı sayfa e-ticaret siteniz için son derece çok önemli bir yere sahiptir. İnternet alışverişlerinde güven öncelikli olduğunu için, alıcılar müşteri hizmetleri ve iletişim bilgilerinin verilmediği sitelerden alışveriş yapma noktasında çekimser davranırlar. Her müşteri doğal olarak, alışveriş, teslimat veya satın aldığı ürünle ilgili muhtemel bir sorunda kime ulaşacağını bilmek istemektedir. Bu nedenle iletişim bilgilerinizi ve müşteri hizmetleri bilgilerini e-ticaret sitenizin görünür bir alana yerleştirmeniz faydalı olabilmektedir. Bu sayede müşteriniz açısından güven kazanmış olabilirsiniz.

ÖZENSİZ PAYLAŞIMLAR

Çoğu zaman bir ürünün kendisinden nasıl sunulduğu önemli olabilmektedir. E-ticarette de sunum oldukça önemli bir yere sahiptir. Ürünün her açıdan profesyonel fotoğrafının olması müşterinizin gözünde ürün açıklamasından daha önemli bir yere sahip olabilmektedir. Bu aşamada özenli davranmıyor iseniz, müşterinizin kafasında soru işaretleri oluşmasına yol açar ve sonuç olarak müşterinizin satın alma konusunda kaybedersiniz.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin