Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

1. Fiyat:

İnternet ortamındaki alışverişlerde bilgiye hızla ulaşmanın bir sonucu olarak, alıcıların fiyatlar karşısında geleneksel pazarlamaya oranla daha duyarlı olacakları dikkate alındığında, fiyatın oldukça önemli bir pazarlama bileşeni haline geldiği kaçınılmaz bir gerçek. Gelinen noktada, en önemli unsurlardan biri ürünler arasındaki benzerliklerin artması. Geleneksel pazarlamada olduğu gibi, internette pazarlamaya konu olan pek çok üründe de tüketici istek ve beklentilerine göre farklılıklar oluşturmak önem kazanıyor. Diğer yandan, e-ticaret pazarlamada da kaliteden önce farklılığın ön plana çıkarılmaya çalışıldığı bir gerçek. Zira, mağaza ortamı olmasa bile sanal ortamda ürün ve hizmetlerde farklılıklar çok fazla değilse, alıcıların fiyat üzerinde yoğunlaşması bekleniyor. Dolayısıyla, internette pazarlamada ürün ve hizmetlerde farklılaştırma yapmanın zorlukları, fiyatı önemli bir rekabet aracı haline getiriyor.

E-Ticarette Nasıl Fark Oluşturabilirsin?

2. Tasarım :

Tüketicilerin e-ticarette alışveriş tecrübelerini artıracak şekilde, sanal mağaza tasarımına önem verilmeli. Alıcılar internetteki alışverişlerinde fiyatı ilk sırada önemli faktör olarak belirtseler de, fiyat araştırmasının ciddi anlamda yapılmadığı da görülüyor. İnternette alışveriş yapan alıcıların fiyatlardan daha ziyade siteleri karşılaştırdıkları, fakat özellikle otel, uçak bileti vb. konaklama ve seyahat hizmetlerinde fiyat karşılaştırmasını daha yoğun yaptıkları gözleniyor.

E-Ticarette Nasıl Fark Oluşturabilirsin?

Müşteriyle ilk temasın kurulduğu alan olan ve adeta bir vitrin görevi üstlenen ana sayfa, olumlu bir izlenim bırakması bakımından önemlidir. Bu kısım sade olduğu kadar ürün ve kampanyalara da ilgi çekici şekilde yer vermelidir. Böylece kullanıcılar, kampanya ya da ürünlerinizi merak edecek ve ilgi sayfaları tıklayacaktır. Geniş e-ticaret piyasası ve yüksek rekabet ortamı olduğu için tasarımda fark yaratmak, diğer firmaların önüne geçilmesine yardımcı olmaya yarar. Ancak ilgi çekici olmak için ucuz ve bol renkli-dikkat dağıtıcı bir tasarım oluşturmak, olumsuz etkiye de neden olabilir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin