Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret Hakkında

Ürünlerin ve hizmetlerin müşteriye hızlı bir şekilde ulaştırılabilmesi, siparişin kullanıcıyı zorluk çekmeden kolay ve hızlı bir şekilde alınabilmesi, satın alma adımları için güvenliğinin sağlanabilmesi, ziyaretçiler için basit ve kullanışlı olması, e-ticaret sistemi alt yapısının güçlü ve gelişme açık olması e-ticaret’ in başlıca amaçları arasına girmektedir.

e-ticarette iletişimin önemi

E-Ticarette İletişimin Önemi

E-ticarette iletişimin önemi, sitenizin internette görünür olması için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) vazgeçilmez bir araçtır fakat tek başına yeterli olmamaktadır. Müşterilerinizle etkili bir iletişim sürdürmek için müşterilerinizin ilgi odak noktalarını bilmeniz gerekir. Bunun için e-ticaret sitenizde nelerin ilgi çektiğini, hangi ürünlerin veya kategorilerin daha çok ziyaret aldığını, rakiplerinizin neler yaptığını öğrenmeniz için sıkı bir takipçi olmanı gerekmektedir.

E- ticaret sitenize Google Analytics ekleyerek raporlarınıza göz atabilir, ziyaretçilerinizin e-ticaret sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini, hangi sayfalarda ne kadar sürede vakit geçirdiklerini görebilir ve bunları iyileştirmek için neler yapabileceğinizi değerlendirebilirsiniz. Ürün paylaşımlarınızda kullandığınız anahtar kelimeleri gözden geçirerek işe başlayabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi Google arama motoruna girerek hangi sayfaların çıktığına göz atabilir, neler paylaştığına göz gezdirerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Müşterilerinizin sizinle iletişime geçmesi için imkanlar sunun.

Unutmamamız gereken en önemli detay ise e-ticaret sitenizi ziyaret eden her bir kişi, e-ticaret sitenizi büyütmek için büyük bir fırsattır. Bu nedenle web sitenizde müşterilerinizle iletişim kurmanız, onlardan geri bildirim almanız ve yaptığınız iş doğrultuda önemlidir. E-ticaret sitenize bir iletişim formu ekleyerek, ziyaretçilerinize veya müşterilerinize web siteniz hakkında geri bildirim sağlamaya teşvik edebilmektesiniz.

İLETİŞİM KANALLARINIZI GENİŞLETİN

Mevcut veya yeni bir müşteriniz sizlerle iletişime geçmek için sizlere bir e-posta gönderebilir, iletişim formunuzu doldurabilir, facebook veya instagram üzerinden de  mesaj atabilirler. Müşterilerinizi sizinle iletişime yönlendirmek için web sitenizde faydalı bilgiler paylaştığınız bir blog sayfası da oluşturabilirsiniz. Blog bağlantısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden görseller aracılığı ile paylaşabilir, ziyaretçilerinize bloğunuzu takip etmeye davet etmeye yönelik paylaşımlar yapabilir ve ayrıca sosyal medya bağlantılarınızı genişleterek de hedef kitlenizi arttırabilirsiniz.

Tüm bu paylaşımlar seo açısında da önemli bir yere sahip olmaktadır. Sadece ürünlerinizi ele alarak değil, sektörünüzle ilgili faydalı bilgiler içeren paylaşımlar yapmak ve gündem olaylarla ilgili haberler ile bilgilendirme sağlamak, müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz açısından daha güvenilir bir yerde olmanızı sağlamaktadır. Reklamlar marka bilinirliği açısından oldukça önemlidir. Güncel kalmak için müşteri yorumları ve ilgili konular hakkında bilgi paylaşımları ile sohbeti devam ettirmek daha samimi bir yolmuştur.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin