Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticarete Kredi Takviyesi2015 senesinde e-ticaret alanında meydana gelen büyüme % 30’ ların üstünde yer alırken KOSGEB ‘ in de e-ticaret sektörüne özel bu sene farklı çalışmaları ve ödemelere yönelik kredi paketleri düzenleyeceğine yönelik Ulaştırma Bakanı gerekli açıklamalarda bulunmuştur. KOSGEB bu sene özellikle e-ticaret sektörüne büyük avantajlar sağlayacağını dile getirirken bir yandan da bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’ nin e-ticaret üssü olacağının altı çizilmiştir. Bu hiç şüphesiz ki e-ticaret için oldukça büyük bir müjde ve gelişmedir. Bunun nedeni uzun zamanda tüm sektörler de % 4-5 oranında bir büyüme yaşanırken e-ticaret sektörü için bu durumun daha gerilerden seyrediyor olmasından kaynaklanmaktadır. E-ticaret kredisi adı verilen paketlerin tanıtımında e-ticaret sitesi kurmak isteyen girişimcilere yönelik kredi imkanlarının yanı sıra e-ticaret danışmanlığı almak isteyen girişimcilere özel danışmanlık paketleri ve web sitelerine destek olmak amacıyla kredi desteği almak isteyen kimseler yönelik e-ticarete destek paketleri faaliyete geçirilmiştir.

E-ticarete Kredi Takviyesi

E-ticarete Kredi Takviyesi

KOSGEB ve e-devlet tarafından yapılan bu uygulamada e-ticaret kredisi haricinde birçok banka e-ticaret sitelerine yönelik yapmış olduğu çalışmalarda yapılan ödemeleri iki katına çıkarmışlardır. Örnek bankalar arasında İş bankası ve Garanti Bankasının e-ticaret kredileri diğer bankalara oranla girişimcilere daha büyük avantajlar sağlamaktadır. Devletin bu şekilde bir destek vermesinde ki büyük amaç e-ticaret Ülkemizde istikrarlı bir şekilde büyümesinden kaynaklanmaktadır.

Küçük işletmelerin e-ticaret sektörüne adım atmalarını sağlamak için gerekli desteklerde yer alan devlet, KOSGBE desteklerinin yanı sırada yeni yapılan açıklamalarla melek yatırımcılara destek olmayı hedeflemektedir.

E-ticarete Kredi TakviyesiE-ticarete Kredi Takviyesi

Ek olarak e-ticaretin esnaf ve KOBİ’ leri desteklemesine öncelik veren devlet, bu işletmelerin e-ticarete atılmalarına yönelik yeni kararlar hazırlamaktadır. KOSGEB tüm bu aşamalarda gerekli kararları almakta gerekli makamlar olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, BTK, BDDK ve PTT’ de tüm bu aşamalarda üzerine düşeni yapmalıdır. E-ticaret haricinde internet üzerinden çalışma yapan kimselere yönelik verilen desteklerde arttırılacaktır. Kredi vermek içinde bir merkez kurulması yapılmak istenen çalışmalar arasında yer almaktadır hatta bunun için KOSGEB çoktan gerekli çalışmalara başlamıştır. Özetle devleti arkamıza alarak bu sene e-ticarete adım atacağımızı söyleyebiliriz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin