Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

İnternette satış yapabilmek için online alışveriş sitenizi güvenli bir e-ticaret altyapısı ile beraber açmanız gerekmektedir. Online ödeme sistemlerinin entegrasyonunu sağladıktan sonra ve ürün girişlerinizi sonlandırdıktan sonra satışa hazır bir hale gelirsiniz. Peki devamında nasıl bir yol izlemelisiniz ? Ya da şu şekilde soruyu yöneltelim. E-ticaret sitenizi kurduktan sonra sitenize kullanıcı çekebilmek ve satışlarınızı artırabilmek için neler yapmanız gerekmektedir ?

Bu makalemizde, e-ticaret sitesi kurulduktan sonra sitenize aktif bir şekilde kullanıcı çekebilmeniz ve dolaylı olarak satışlarınızı nasıl arttırabileceğiniz ele alınmaktadır.

E-ticaret Trafiğinizi Arttıracak 10 Temel İpucu

 

 

 

 

 

 

Peki E-ticaret Trafiğinizi Arttıracak 10 Temel İpucu Nedir ?

 

Ürün Ekleme

 

İnternette sanal mağazanızı kurdunuz ve şimdi sıra ürün eklemeye geldi. İlk etapta dikkat edilmesi gereken konu ürün görsellerinizdir. Kaliteli ve boyutları tamamen ürünü yansıtan görselleri seçmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Hatta ürün görselleri için profesyonel bir yardım bile alabilirsiniz. Şunu gözardı etmemek gerekir ki ; E-ticaret sitelerinde ürünün satışının yapılması en önemli etkenlerden biri de ürünün görselleridir. Tabi bununla beraber ürün görseline bakarken kullanıcının sitede kalması da siteniz açısından olumlu bir hareket olacaktır. Bu konuyu diğer maddelerde de ele alacağız ancak SEO açısından bakıldığında da büyük bir önemi olduğunu ifade edebiliriz. Bununla beraber ürün görsellerinizin yanında ürünle alakalı video eklemeleri de yapabilirsiniz. Kullanıcı alacağı ürün hakkında detaylı bilgilere sizin sayenizde ulaşabilecektir.

E-ticaret Trafiğinizi Arttıracak 10 Temel İpucu

Ürün Açıklamalarınız Özgün Olsun

 

Görsellerin yanı sıra ürün detayları özellikle arama motorlarından gelecek kullanıcı sayısının artması ve ürün hakkında detaylı bilgi almak isteyen kullanıcılara hitap etmek amacıyla oldukça önemlidir. Ürünün teknik özellikleri varsa bu ürün açıklamalarında yer alabilir ancak diğer girilen içeriklerde özgün olmak yani kopya içeriklerden uzak durmak gereklidir. Bununla beraber ürün özellikleri eklenirken, o ürünü almak isteyen kullanıcıların İnternette hangi aramaları yapabileceği düşünülerek yazılması arama motorlarından gelecek kullanıcı sayısını arttırmaya yönelik akıllı bir politika olacaktır. Google algoritmasında son yapılan güncellemelerde, e-ticaret sitelerinin içerisinde yer aldığı herhangi bir kelime ile de arama yapıldığında, sonuçlarında çıkarmaya başlamıştır. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; Sitenizde Samsung Galaxy S5 sattığınızı düşünelim. Samsung Galaxy S5 hangi teknik özelliklere sahiptir hemen açıklıyoruz. 5.1 Tam HD ekran , … Samsung Galaxy S5 in fiyatını öğrenmek istiyorum diyorsanız işte cevabı; “2.350 TL” Dikkat ederseniz iki cümlede de kullanıcıların aratabileceği iki farklı soru sorulmuş ve cevaplandırılmıştır. Bu açıklamayı ne kadar uzun ve dikkat çekici yazarsanız bu sizin yararınıza olacaktır.

Ürün Yorumları

 

Ürün yorumları sitenizin satışlarına iki farklı açıdan fayda sağlamaktadır. Bunlardan ilki yapılan yorumların sitenize gelen yeni kullanıcılar açısından merak edilmesi ve okunmasıdır. Olumlu ürün yorumları kullanıcılarınız tarafından güven kazanmanıza satışlarınızın artmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca her eklenen yorum sitenizin güncelliğine katkı sağlayacaktır. Arama motorları da güncel sitelere daha çok değer vermekte ve aramalarda daha üst sıralarda listelenmenize katkı sağlamaktadır. Bu sebeple ürün yorumları kısmınızın boş bırakılmaması siteniz için faydalı olacaktır. Bunun için sitenizden alışveriş yapan müşterilerinize ürün yorumları yapmalarını rica edebilir yapılan ürün yorumlarına teşekkür olarak onlara küçük hediyelerle jest yapabilirsiniz.

 

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO)

Search Engine Optimization yani SEO arama motorlarından en sağlıklı ve fazla kullanıcıyı sitenize çekebilmenize olanak sağlayan çalışmalardır. E-ticaret sitesi başta olmak üzere bir siteye en verimli kullanıcılar Google, Bing, Yandex, Yahoo ve benzeri arama motorları tarafından gelmektedir. Çünkü; ürün almak isteyen kullanıcılar direk olarak konuya odaklı aramalar yapmakta ve sitenize ulaşmaktadır. Siz de bunun için e-ticaret sitenizde SEO çalışmalarınıza ağırlık verebilir ya da profesyonel birinden yardım alabilirsiniz.

E-ticaret Trafiğinizi Arttıracak 10 Temel İpucu

Sosyal Medya Optimizasyonu ( SMO)

Facebook, Twitter, Google Plus, İnstagram, Tumblr vs. sosyal medya paylaşım siteleri, forumlar ve bloglar her geçen gün kullanımı hızla artan platformlar arasına girmeye başlamışlardır. Milyonlarca potansiyel müşteri olabilecek kullanıcı bu sitelere oldukça fazla vakit ayırmaktadır. Sosyal medya son zamanlarda en etkili ve hızlı reklam çalışmalarınızı ya da ürün tanıtımlarınızı yapabileceğiniz alanlar haline gelmiştir. Bunun için sosyal medyaya gereken önemi vermeli düzenli aralıklarla paylaşımlar yaparak güncelliğiniz korumanız gerekmektedir.

 

Arama Motoru Reklamcılığı ( SEM )

Google ve Yandex arama dizinlerinde herhangi bir kelime araması yapıldığında ilk olarak reklamlara yer verilmektedir. Bu reklamlar sitenin Google Adwors aracını kullanarak ücretli bir şekilde siteleri için kelime bazlı reklam çalışmaları yapmalarından kaynaklanmaktadır. Arama motoru reklamcılığı hem ilk sıralarda yer alınabilmesi hem de direk olarak kullanıcılara ulaşılabilmesini sağladığından dolayı satışları arttırıcı bir etkiye sahiptir. Bununla beraber yine Google Adwors aracılığı ile alınan ve sitenize oldukça fazla sayıda kullanıcı gelişini sağlayan görüntülü reklam ağı çalışmasının kullanılması da SEO çalışmalarınızı olumlu yönde etkileyecek bir potansiyele sahiptir. Bu konu hakkında SEM uzmanları ya da Google Adwors hizmeti veren şirketlerle çalışabilir ya da Google Adwors hesabınızla reklamlarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz.

 

Site Tasarımı

E-ticaret sitelerine gelen müşteriler iletişim bilgileri ve bir yetkili ile muhatap olabilmenin yanı sıra site tasarımına da oldukça önem vermektedir. Şunu unutmamak gerekir ki; bir siteden alışveriş yapmaya başlamadan önce kullanıcıların tüm tereddütlerinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu sebeple kullanmakta olduğunuz e-ticaret altyapısının tasarımı geliştirilebilir olmalıdır. Sitenize özel bir tasarım kullanıcılar açısından akılda kalıcı ve farklı olmanızı sağlayacak aynı zamanda rakiplerinizden bir adım önde olmanıza katkı sağlayacaktır.

E-ticaret Trafiğinizi Arttıracak 10 Temel İpucu

Domain ( Alan Adı )

 

Alan adınızı almış ve e-ticaret sitenizi açmış olabilirsiniz fakat bu işlemleri tamamlamamış olanlar için alan adı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedelim. Öncelikle akılda kalıcı, kısa ve öz alan adlarını tercih etmeye gayret edin. Eskiden kelime bazlı alan adları seçilerek arama motorlarında üst sıralarda listelenme mantığı bulunmaktaydı. Ancak bu mantığın önüne siteye gelen kullanıcı trafiğinin fazla olması geçti. Alan adınız ne kadar kısa ve akılda kalıcı olursa sitenize gelen kullanıcı sayısı da artış gösterecektir. Kısa ve akılda kalıcı bir alan adı kullanmanız aynı zamanda siteye gelen dönüşüm oranlarının artmasına da katkı sağlayacaktır.

 

Affiliate Marketing

 

Affiliate Marketing çalışmaları bir e-ticaret sitesi için en mantıklı bütçe ayrılabilecek reklam çalışmalarından biri olarak sıralanmaktadır. Bu çalışmaları bir zaman sonra siteniz için düşünmenizde fayda vardır.

 

Aracı Sitelerde Yerinizi Ayırtın

 

Türkiye’ de oldukça fazla kullanıcı trafiğine sahip olan ve ürünlerinizi tanıtabileceğiniz siteler yer almaktadır. Bu siteler almış oldukları yüksek bütçeli rakamlar ve yapmış oldukları detaylı çalışmalar sayesinde e-ticaret sitelerini kullanıcılar ile buluşturmaktadırlar. Siz de cimri, akakce, n11 ve benzeri sitelerde yer alarak dükkan açabilir ya da ürünlerinizi bu siteler üzerinden satışa sunarak ciddi bir trafik sağlayabilirsiniz.

 

Sonuç olarak yukarıda açıklamaya çalıştığımız maddeleri e-ticaret sitenizde uygulayarak sitenize gelen kullanıcı trafiğinizi arttırabilirsiniz. E-ticarette önemli olan sabırlı olmak ve düzenli aralıklarla çalışma yapmaktan geçmektedir. Unutmayın site güncelliği bu aşamada son derece önemlidir.

 

E-ticaret Trafiğinizi Arttıracak 10 Temel İpucu konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret Trafiğinizi Arttıracak 10 Temel İpucu konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı bildirerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin