Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-Ticaret sitenize ismi bulma konusu genellikle birçok girişimcinin takıldığı alanlardan biri oluyor ve zorlu bir sürece dönebiliyor. Bunun nedeni de sitenizin adının uzun yıllar boyunca markanızı yansıtacak olması ve marka bilinirliğimiz için bir hayli önemli olması. Site ismi bulma, birkaç farklı aşamada değerlendirilmeli ve farklı alternatiflerin üzerinden geçilerek gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Bu yazımızda Site isminizi alırken nelere dikkat etmeniz hakkında size kolaylık sağlayacak yöntemleri ele alacağız.

Özgün Olma

E-Ticaret sitenizi açarken özgün bir isminizin olması önemli konulardan birisidir. Özgün olmayan bir site ismi diğer E-Ticaret siteleri ile karışıklığa yol açabilir. Bu sebepten dolayı özgün bir isim bulmanız sizler için en doğrusu olacaktır.

Bunun yanı sıra diğer E-Ticaret siteleri ile benzer isimlerin olması müşteri ve site trafiğinizi başka sitelere kaptırmanıza sebep olabilecektir. E-Ticaret İsmi bulma konusu Özgünlük bu noktada önemli bir konudur.

Ayrıca Site ismi araştırırken resmi kurumlarda da bu ismin kullanılabilir olduğunu araştırmanız gerekir.

Kısa ve akılda kalıcı İsimler üzerinde durun

Site isminizin müşterilerinizin aklında kalıcı bir yer etmesi ve kolay bir şekilde yazılması gerekir. Aksi taktirde bir marka bilinirliği yaratmak ve sitenize trafik sağlamanız kolay olmayacaktır.

Bu sebepten dolayı kısa ve akılda kalıcı isimler bulmak sizi ön plana taşıyacaktır.

Benzer isim ve diğer popüler isimleri de satın alın

Site isminizi satın alırken size yakın olan isimleri ve uzantıları da satın almanız sizler için çok faydalı olacaktır.

E-Ticaret Sitenize İsim Ararken İşinizi Kolaylaştıracak Yöntemler

Site isminiz 12 karakter veya daha kısa olmalı

Sitenize isim ararken karakter uzunluğuna dikkat etmelisiniz.  Bunun sebebi başka bir firma tarafından benzer ismin veya farklı bir uzantının satın alınma riski çok yüksektir. Bu da sizin satışlarınızı ve site trafiğini oldukça düşürebilir.

7 karakterden daha kısa bir isim bulabilirseniz harika ama bulamazsanız da mümkün olduğu kadarıyla kısa isimler bulmaya çalışın.

Dünya genelinde 10 karakteri aşan popüler pek de fazla firma yoktur.

Bunun sebebi isim ne kadar kısa olursa o kadar çok akılda kalma ihtimali vardır ve arama motorlarında isminizin tamamen gözükmemesi gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Sosyal medya hesapları alabileceğiniz bir isim kullanın

Sosyal medyanın popülerleşmesiyle artık isim alırken dikkat etmeniz gereken başka bir yerde sosyal medya hesaplarında ( twitter, instagram vs. ) kullanılıp kullanılmadığı.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin