Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret Sitemi SEO Uyumlu Yapmak İçin Neler Yapmalıyım?

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, e-ticarette rekabetin yüksek olduğu alandır. Bu alanda rakipleriniz çok , rekabetiniz de zor olacaktır. Bundan dolayı stratejilerinize ve planlarınıza SEO’yu eklemelisiniz.

E-ticaret sitesi için neden SEO Uyumu gerekli?

E-ticaret sitenizi ziyaret eden müşterilerin, kalıcı ve geri dönüş oranının yüksek olmasını istiyorsanız E-ticaret sitenizi SEO uyumlu olmasını sağlamanız gereklidir.

 

Yıllar içinde değişim gösteren arama motorları, günümüzde yapay zekalarla çalışmakta ve Black Hat SEO gibi teknikler etkisini büyük oranda kaybetmektedir. Arama motorlarınca onay gören bir SEO işlemleri yapmanız gerekmektedir.

 

Genelde iki çeşit SEO işlemi uygulayabilirsiniz. Bunlar off page seo(site dışı seo) ve on page seo(site içi seo)’dur. Site içi ve site dışa seo işlemlerini sitenize eksiksiz uygulamanız gerekmektedir. Bunlardan birisi eksik olur ya da birisi fazla olur ise, bu durum siteniz için büyük zararlara yol açabilir.

 

Büyük hayallerle kurup, büyük maliyetlerle açtığınız e-ticaret sitesi bazen basit bir SEO hatası yüzünden arama motorlarından kalıcı cezalar alabilmektedir.

Peki E-ticaret Sitemi SEO uyumlu yapmak mümkün mü?

E-ticaret Sitemi SEO Uyumlu Yapmak İçin Neler Yapmalıyım
Seo Uyumlu E-ticaret Sitesi için Orijinal ve doğru sayfa başlıkları oluşturmanız gerekmektedir. Sayfanın konusunun ne olduğunu belirtebilmek için sayfa başlıklarını başlık etiketleri kullanarak göstermek önemlidir. Başlık etiketlerinin çok uzun olmaması ve içerikle alakalı olması gereklidir.

 

• Açıklamalar etiketi kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu Google ve diğer arama motorlarına sayfanız hakkında kısa bilgi vermesini ve sayfa içeriği, sayfa tanımıyla ilgili kullanıcıların dikkatini çekmenizi sağlar.

 

• Sitenizin arama motorları tarafından daha iyi taranması için, ürünlerin açıklayıcı kategorilerde ve dosyaların isimli olması gereklidir. Bu durum hem de linklerinizi eklemek isteyenler için kolaylık sağlar. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar anlaşılmayan ve şifrelenmiş URL’lerden rahatsız olabilirler. Bunun için URL’ler sitenizin yapısına ve içeriğine uygun olmalıdır.

 

E-ticaret Sitesi Seo Uyumu için Site içinde gezinme ve bağlantıların basit ve kullanımı kolay olması, bir müşterinin aradığı ürünü kolay ve hızlı bulmasını sağlayacak filtre sisteminin kullanılması siteniz için oldukça yararlıdır.

 

• Sitenizdeki ürün içeriğinin kaliteli ve kolay anlaşılabilir olması müşterilerinizi daha da memnun edecektir. Ürünleriniz ya da hizmetleriniz hakkında eksiksiz bilgi vermeye ve ürün görsellerinizin de net ve anlaşılır olmasına özen göstermelisiniz.

 

• Taranmasını istemediğiniz hassas sayfalarınızı sınırlamanız mümkün. Robot.txt kullanarak bu sayfaların arama sonuçlarında gözükmemesini sağlayabilirsiniz.

 

• Mobil kullanımının %70’lere ulaştığı bir dönemde e-ticaret sitenizin mobil versiyonuna ve hızının optimize edilmesine ihtiyacı vardır. Web siteleri için hızlandırılmış mobil sayfa (AMP) sürümünün oluşturulmasıyla Google kullanıcılara daha hızlı mobil deneyim sağlamayı amaçlamaktadır. Google, arama sonuçlarındaki sıralamada AMP sürümünü oluşturan sitelere öncelik tanıyacağı öngörülmektedir.

 

Yukarıda bahsettiğimiz şeyleri uyguladığınız taktirde e-ticaret sitenizi SEO uyumlu hale getirirsiniz. Bu sayede arama motorlarında üstlerde yer alarak, kazancınızı ve marka değerinizi artırmış olursunuz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin