Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

mobil seo

E-ticaret Siteleri için Mobil Seo Nasıl yapılır?

Son zamanlarda akıllı cihazlara olan talebin artması ve akıllı cihazlara yönelinmesi ile beraber, online ortamda mobilden giriş yapma oranı da bir hayli artmıştır. Türkiye’ de yedi milyona yakın internet kullanıcısı sadece mobilden giriş yapan kullanıcı sayısı bulunmaktadır.

M- internet tanımının ortaya çıkmasıyla beraber e-ticaret pazarı da kendini bu konuda geliştirerek mobil seo kavramını devreye sokmuştur. Mobilden yapılan aramaların giderek çoğalması sonucunda web sitesi sahipleri bu alana eğilmeye karar vermişlerdir.

Mobilden yapılan aramalarda üst sonuçlara taşınmak için mobil seo önem kazanmış bununla ilgili e-ticaret siteleri de gerekli çalışmaları yapmaya başlamıştır.

 

İnternet adresleri, akıllı cihaz ekran boyutlarının farklılıkları, kullandıkları işletim yazılımları, internete bağlanma hızları ve daha birçok özelliğe ayak uyduracak şekilde çalışmalar planlanmakta ve bu sayede mobilden gelen kullanıcıların sayısında artış olmasına özen gösterilmektedir.

 

E-ticaret Siteleri için Mobil Seo Nasıl yapılır?

Tasarımda Mobil Uyum:

 

En başta e-ticaret siteniz responsive tasarıma sahip olmalıdır.

Yani akıllı cihazlarda siteye gelen her kullanıcının girdiği cihaz ve ekrana göre yeniden boyutlanmalıdır. Aynı zamanda ekrana uygun şekilde kullanıcıların karşısına gelmelidir. Bu adım sizin arama motorlarında üstte çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Etkili Organizasyon:

 

Bir plan çerçevesinde çalışmaları yapmak, başarılı olmak ve sonuca ulaşmak için atılacak en uygun adımdır. Kullanıcıların sitenizden beklentileri ve ne kadarı karşıladıkları ya da karşılamak ne gibi hamleler yapılacağı devamında buna uygun planlar tasarlanmalıdır.

Analizlerden Faydalanın:

 

Sitenize gelen kullanıcıların deneyimlerini inceleme altına almak için analizler mükemmel bir detaydır. Kullanıcıların nerelere tıkladıkları, ne kadar süre ile hangi sayfada oyalandıkları ve ne gibi istekleri olduğu gibi sonuçlar bulmak için analizler faydalanabilirsiniz.

Site yüklenme hızları:

 

İnternet sitesinin yüklenme hızı, kullanıcıların siteden hemen ayrılmalarında etken teşkil eden en büyük unsurdur. Bu nedenle sayfanızın hemen açılmasına, içeriklerin hızlı bir şekilde yüklenmesine yönelik çalışmalar yapın. Bunu aynı şekilde analiz araçlarıyla da kontrol ederek kullanıcılarınıza minimum sürede alışveriş keyfi yaşatın.

Kullanıcı Dostu Tasarım:

 

Tasarım var tasarım vara. Karmaşık olanı var basit olanı var özel tasarım olanı var. Ne olursa olsun kullanıcıları yormayacak onları kısa sürede aradıkları ürüne ulaştıracak ve gözü yormayan renklerden oluşan bir tasarım tercih edilmelidir.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin