Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-ticaret nedir ? İnsanoğlu her geçen gün hayatına farklı yenilikler kazandırmaktadır. Bu değişimler sonuç olarak insanların geleceğine de etki etmektedir. Özelliklerde son zamanlarda bilim ve teknoloji alanında atılan adımlar birçok yeniliğe imza atılmasında etkili olmuştur. İşte bu yeniliklerden biride e-ticaret (elektronik ticaret)tir. Bilindiği üzere ticaret kavramı mal ve hizmetlerin satın alınması ve satılması anlamını ifade etmektedir. Bu sürecin elektronik ortama taşınmasıyla birlikte e-ticaret kavramı ortaya çıkmıştır. Yani e-ticaret (elektronik ticaret) mal ve hizmetlerin elektronik ortamda satın alınması veya satılması işlemidir. E-ticaretin tanımlanması farklı ülke kuruluşları tarafından farklı olarak tanımlanmıştır. Bunlardan en bilindik (kabul görmüş) olanı OECD tarafından 1997 yılında yapılmış olan tanımlamadır.

E-ticaret  Nedir ?

 

OECD ye göre E-ticaret ( Elektronik ticaret )e-ticaret nedir

  • Ticaret öncesi firmaların elektronik ortamda bilgilenmesi ve araştırma yürütmesi
  • Firmaların elektronik ortamda buluşması
  • Ödeme sürecinin yerine getirilmesi
 • Taahhüdün yerine getirilmesi, mal veya hizmetin müşteriye teslimi
 • Satış sonrası, bakım, destek vb. hizmetlerin temin edilmesi şeklinde maddeler halinde tanımlanmıştır.

Ülkemizde ilk olarak e-ticaret 1998 yılında büyük alışveriş merkezleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Basın ve bankacılık alanlarında ise e-ticarete ilişkin yatırımlar 2000 li yılların başından itibaren hareketlenmeye başlamıştır.

E-ticaretin İşletmelere Sağladığı İmkanlar Nelerdir ?

 • Tüketici piyasada birçok farklı ürün ve fiyatlarla karşılaştığı için aktif alıcı durumundadır. Tüketici talebi de uygun fiyatlar sebebiyle yükselmektedir. Bu da işletmelere yüksek satış ifade etmektedir.
 • E-ticaret sisteminin arkasında kurulacak altyapı sayesinde stok talebi daha etkin bir şekilde yapılacak, işletmeler açısından stok maliyetleri daha düşük seviyede tutulacaktır.
 • Hizmet sektörünün e-ticaretin içinde direkt yer alıyor olması, tüketici için daha verimli ve etkili müşteri hizmeti sağlar. Bu da işletmelerin müşteri memnuniyetini yükseltmesi açısından avantaj ve fayda sağlar.
 • E-ticaret siteleri arasındaki rekabet fiyatları mümkün olduğunca aşağıya çeker, tüketici açısından daha ucuz, kaliteli ve sürekli mal tedariki mal tedariki imkanı doğar. Bu durum işletmelerin satışlarının armasında da rol oynar.
 • E-ticaret siteleri tüm Dünya’ ya açıldığı için doğal olarak rekabette artmaktadır. Bunun sonucunda da satın alma maliyetleri düşer.
 • İşletmeler içn maksimum faydanın hesaplanması için gereksiz harcamalara son verilir. Satış, pazarlama ve dağıtım kanallarında ki maliyetler azalır.
 • Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanıldığı için daha güvenli ve hızlı bilgi değişimi, etkin ürün tanıtımları ve hızlı ürün dağıtımı sağlanır. İşletmeler açısından zaman tasarrufu imkanı doğar.
 • İşlemlerin kısa sürede tamamlanması ile bilgi tekrarı önlenir ve daha kolay bir ticaret sağlanır.
 • E-ticaret maliyetleri fiziksel mağaza maliyetlerine göre daha düşüktür. Girişimcilere daha az maliyetle iş imkanı sağlar.

Sonuç olarak; Günümüz e-ticaret şirketleri bu konuya daha fazla ağırlık vermeli e-ticaret konusunda AR-GE faaliyetlerine gereken önemi daha çok vermelidir. Çünkü; e-ticaret modelleri şirketlerin yeni pazarlara açılmasına yardımcı olarak e-ticaret sahiplerine yeni iş kolları yaratmaktadır.

E-ticaret  Nedir ? konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret  Nedir ? konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin