Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

E ticaret

E-ticaret , mal vede hizmetlerin internet üzerinden satın alınmasıdır. Özellikle günümüzde kişi veya kuruluşların web siteleri üzerine sanal mağazalar veya sanal alışveriş merkezlerini eklettiğini, eklediğini görebilirsiniz. Bir e-ticaret sitesinden bilgisayar teknolojisi veya elektronik iletişim kanallarını kullanarak kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Bunlara örnek olarka Elektronik Fon Transfer (EFT), Havale, Sanal Pos, Faks cihazlarını verebiliriz. E-Ticaret 1997’den bu yana hayatımızı kolaylaştırmış ve gün geçtikçe daha da gelişmiş, kişi ve kurumları kendine çekmeye başlamıştır.

e ticaretE-ticaret, bilgi, ürün veya hizmet satın alma ve satma faaliyetinin bilgisayar ağları kanalıyla gerçekleştirilmesinin yanı sıra; sunulan bilgi, ürün veya hizmet için talep yaratmak (pazarlama), müşteri desteği vermek(satışın bütün evrelerinde) ve de ticari kurumlar ve müşterileri arasındaki ticari ve lojistik iletişimi yine küresel bilgisayar ağları kanalıyla sağlamaktır. Bunun yanında firmanın yönetimini kolaylaştırıcı bilgileri de sağlamaktır. Elektronik Ticaret, İnternet üzerinde sunulan bilgi, ürün ve hizmetlere hemen hemen dünyanın her yerinden anında ve rahatlıkla erişim imkanı sağlamaktadır.

E-ticaret 2 başlık altında incelebilir;

1. B2B (Business to Business) denilen şirketler arası yapılan ticaret,
2. B2C (Business to Customer) denilen şirket ve tüketici arasında yapılan ticaret. Bu iki terimin arasındaki fark müşterinin kim olduğunun belirlenmesidir.

Genel olarak müşteriler şirket olduğunda B2B, müşteriler son kullanıcı olduğunda ise B2C terimi kullanılır. Örneğin bireylere ürün satan bir İnternet sitesi B2C şeklinde , sanayi şirketlerine malzeme satan bir firma ise B2B şeklinde bir ticaret yapmaktadır.

Rgsyazılım WebdeTicaret e-ticaret paketleri sizin internetteki en başarılı vitrininizdir. Size özel e-ticaret paketlerimizi incelemek için tıklayınız .


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin