Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

E-Ticaret KavramıE-Ticaret’in aslında literatürde çok fazla açıklamasının olduğunun  fakat kısaca tanımlamak  gerekirse, ürünlerin ve hizmetlerin dijital ve elektronik veri tabanları üzerinden satışı veya dağıtımı olarak  tanımlayabiliriz.

 

E- Ticaret kavramı, kökeninde barındırdığı suretle, “ticari” amaç içeren, sağlık, eğitim, hizmet, kamuoyuna paylaşım yapmak  ve bilgilendirmek gibi pek çok geniş yelpazeye sahip olmaktadır.

 

E-Ticaret’in kullandığı araçların başında gelişen internet  teknolojisiyle, online sunucular ve ödeme merkezlerinin yanında, telekomünikasyonun da barındırdığı telefon veya fax da
bulunmaktadır.

 

E- Ticaret Kavramı

E-Ticaretin sağladığı en önemli avantajların başında, alıcı ve satıcı arasında herhangi bir fiziksel temas olmaksızın ve daha hızlı ve güvenilir olması gelmektedir.

 

Ayrıca ürünü satın alan kişi  veya kurumlar, ürün hakkında daha geniş bilgi yelpazesine sahip olmakla beraber, ihtiyaçlarına en yakın ürünleri satın alabilir ve ürün hakkında daha önce başka kişiler tarafından yapılan olumlu/olumsuz yorumları da görebilmektedirler.

 

Ürünü satacak olan birey veya kurumlar için yararları ise; maliyetinin daha düşük ve ürünün daha ulaşılabilir olmanın yanında, küresel piyasaya açılması ve ürünleri hakkında güvenilir yeterlilik ve stok sayısına ulaşabilme ve tüm bunların  üstünde, tüm bu faaliyetler için fiziksel ticarete göre daha az maliyet harcaması oldukça önemlidir.

 

E- Ticaret Kavramı

E-Ticarette kullanılan başlıca ödeme araçları; KrediKartı, Akilli Kart (Smart kart),E-para,E-cek olmakla beraber bu ödemeler sırasında, bazı güvenlik sorunları olmaktadır.

 

E- Ticaret kavramı tüm bu ticari faaliyetleri sorunsuzca ve güvenilir bir şekilde yapılması satıcı ve  alıcı açısında oldukça önemlidir. Bu nedenle en önemlisi  E-ticarette alıcı ve satıcının karşılıklı olarak kimliklerinden emin olmalıdır. Bunun için, Sayısal İmza, 3D Secure ve Sayısal  sertifikalar geliştirilmiştir.

 

Elektronik veritabanlarında en yaygın ödeme şekli olan Kredi Kartı ile ödeme işlemi için “SSL VE SET” 128 bit düzeyinde bir şifreleme sistemi kullanır ve böylece iki taraf için de güvenirlik ve gizlilik sağlanmış olur.

 

Bu nedenle özellikle ürünü satın alacak kişilerin, ürünü sağlayan sunucu veya kişilerin bu sertifika  programlarına sahip olmalarına ve online alışverişlerinde ürünün faturası ve garanti belgesini sahip  olduğunuz sürece tüm yasal işlemlere başvurabileceklerini bu nedenle bu belgeleri teminatı ve muhafazası gibi hususlarda özen göstermeleri gerekmektedir.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin