Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Pinterest Tarihi

Son birkaç senede Avrupa ve Amerika’da trend listesinde olan ve birçok kişi tarafından kullanılan bir sosyal ağ olarak karşımıza çıkmıştır. E-ticaret dostu Pinterest, 2010 yılında, Paul Sciarra, Evan Sharp ve Ben Silbermann tarafından Amerika’da kurulmuştur. E-ticaret dostu Pinterest, kullanıma sunulduğu ilk zamanlarda pinleme özelliği, tablolardan (pano) oluşan yapısı ve sınırlı kategorisiyle sınırlı bir deneyim imkanı vermekteydi.

Pinterest’i diğer sosyal ağlardan kayıran en büyük özelliği “pinleme”ydi. Bu yüzden Pinterest, kurulduğu ilk yıl “pinleme” özelliğini geliştirmeye odaklanmış bir firmaydı.

Pinterest Nedir?

Bir görsel(görüntü) ve video paylaşım platformu olan Pinterest, kullanıcılara 2 şekilde paylaşım imkanı sunmaktadır. Kullanıcılar kendi yükledikleri görselleri veya videoları, isterlerse de farklı bir kullanıcıların paylaşmış olduğu  görselleri ya da videoları paylaşa bildikleri bir plartformdur. Pinterest dilinde buna “pinlemek” denilmekte.

Pinlenen içerik panoya eklenmekte ve böylece kategorisel paylaşım imkanı sunmaktadır. Bu arada Pinterest’i diğer birçok sosyal ağdan farklı kılan en belirgen özelliği kullanıcılarının %33’ünün erkeklerden oluşuyor olmasıdır. Diğer bir şekilde ise Pinterest’in cinsiyet istatistiğinde kadınlar fazlasıyla ağır basmakta. Bu durumda ise uygulamanın içeriğinin ve gelişiminin daha çok kadınlar üzerinden sağlandığını söylemek yanlış olmaz.

Üyelerinizin yaptığı paylaşımların konusu hakkında konuşacak olursak Pinterest kullanıcıları/üyeleri; moda,ev eşyaları,yemek tarifleri, creatif way ve sanat gibi bir çok konuya ilgi gösteriyorlar ve bu kategorilerde yoğun bir şekilde paylaşım yapıyorlar.

E-ticaret dostu Pinterest uygulaması bütün bu içerikler sayesinde hatırı sayılır bir kitleye sahip oldu ve  2012 yılında Webby ödüllerinde en iyi sosyal medya uygulaması ve halk tarafından seçilen en iyi arayüze sahip uygulama(app) ödüllerini kazandı.

 ‘Board Covers’kısmı nisan ayında geliştirilip, panolara özel bir kapak fotoğrafı ekleyebilme özelliği getirilen Pinterest aynı ay içerisinde Flickr ile bir entegrasyon sağlandı. Ardından Flickr sitesinde yer alan fotoğrafı paylaş alanına, Pinterest butonu getirildi. Sonuç itibariyle Pinterest, diğer sosyal mecralarla olan entegrasyonunu sürdürüyor.

e-ticaret dostu

 

 İşletme Hesabı / Onaylanmış Profil

 

İşletme hesabı hemen hemen her uygulamada yer alan bir seçenek, diğer bir ifadeyle onaylanmış profil, Pinterest’in de gündemine geldi. Bu yeni özellikle işletmeler yararlanabiliyor. Pinterest, bu özelliği 2013 yılının Mart ayında insanlara duyurdu.

Bu güncelleme ile beraberinde Pinterest’te işletmelere özel araçlar/istatistik kaydı sunuldu. İşletmeler bu araçla birlikte; tıklama, erişim, etkileşim gibi parametrelerde detaylı veriye sahip olabiliyor ve kendilerini geliştiriyorlar.

Pinterest Nasıl Kullanılır? / Pinterest’in Özellikleri

 

E-ticaret dostu Pinterest’in nasıl kullanıldığı kısmına gelmeden evvel Pinterest’e ait anahtar kelimelere kısaca değinmekte yarar var. Pinterest’le özdeşleşmiş iki kelime bulunur. Bunlar;Pin ve Pano

Pin:  Pinterest’te ya da İnternette bulunan güzel şeyleri saklayabilecek görsel yer işaretidir.

Pano: Pinlerin temalarına veya konularına göre bir araya toplandığı(grup) yerdir. Kategorisel paylaşım yapmaya yarayan bir alandır.

Pinterest İstatistikleri 

 • Pinterest kullanıcılarının kadın olma oranı %80.
 • Açılan işletme hesaplarının toplam sayısı500 bin.
 • Pinterest aylık sayfa gösterim sayısı yaklaşık 5 milyar.
 • People face (insan yüzü) içeren Pinterest resimlerinin oranı %20.
 • Günlük olarak pinlenen ortalama makale sayısı 5 milyon.
 • Repin alan pinlerin toplam oranı %80.
 • Tek bir ziyarette Pinterest’te geçirilen ortalama süre yaklaşık 2 dakika.
 • Ortalama bir kullanıcının bir ayda Pinterest’te geçirdiği süre ortalama 98 dakika.
 • Pinterest üzerinden ürün/mal satın alan müşterilerin ürün başına ödedikleri ortalama fiyat 140 – 180 dolar.
 • Pinterest hesabı ile Facebook hesabını birleştiren kullanıcıların sayısı yaklaşık 9 milyon.
 • Platforma sadece mobilden giriş yapan tekil ziyaretçi oranı %35.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin