Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

 

E-ticaret Alan Adı Seçimi e-ticaret sektöründe oldukça önemlidir. Bu sebeple e-ticaret alan adı seçimi yapılırken bazı planların uygulanması önemli bir konudur. Hem arama motorlarına dost hem de müşterinin ilgisini çekecek ve siteye tekrar dönüş yapmalarını sağlayan olan alan adlarının seçimi, gelecekte o sitenin durumu ve yeri için oldukça büyük önem arz etmektedir.

 E-ticaret Alan adı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan adı kısa ve öz olmalıdır; Domain (alan adı)alınırken kısa ve öz aynı zamanda kullanıcıların aklında kalmasını sağlayacak alan adlarının alınması önemli stratejik uygulamalardandır. Bu özelliklere sahip bir alan adı gelecekte rahatlıkla bir marka imajı oluşturabilir, müşterilerin dikkatlerini çekerek doğal yollardan trafik sağlayabilir. Şu anda sektörü inceleyecek olursa markalaşmış ve popüleritesi yükselmiş birçok firmanın alan adı kendi firma adıyla oldukça alakasızdır. Ancak geçmişte yapmış oldukları ataklar ve seçimler ile kısa, sade ve özlüğü kazanmışlardır. Bu da müşterilerin samimiyetlerini kazanmalarını ve sadık müşteri potansiyeli oluşturmalarını kolaylaştırmıştır.

Arama Motorlarına Yönelik Olma; Son zamanlarda alan adlarının içerisinde yer alan anahtar kelimelerin etkisini kaybettiği konusu gündem de olsada yine de etkili olduğu belirtmek gereklidir. Örnek verecek olursak sektörünüz kozmetik ise alan adınızda makyaj ya da kozmetik kelimelerinin yer alıyor olması arama motoru sıralamalarında önemli bir etken olabilmektedir. Arama motorlarına dost olmada yardımcı olan bu çalışma sayesinde sitenize gelen trafiğide arttırabilirsiniz.

Peki E-ticaret Alan adı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Uzantı Tercihleriniz; Alan adı uzantılarınız da www.siteadiniz.com şeklinde bir uzantıya sahip olmanız sizin Dünya’ ya açılan kapınız için önem arz etmektedir. Ancak Ülkemizde genel olarak daha çok www.siteadiniz.com.tr uzantılı domainlere rastlama ihtimaliniz yüksektir. Bu uzantı sayesinde Türkiye geneline hitap edebilmektesiniz. Bu alan adlarının yanı sıra .net, .org, .biz gibi alan adı uzantılarıyla da karşılaşabilirsiniz. Çok kullanılmasa da yine de tercih edilen alan adı uzantılarıdır. Ancak yine de arama motorlarının önem verdiği uzantılar arasında .com’ u gönül rahatlığıyla dile getirebiliriz. Açacağınız sitede ürün ve hizmetlerinizi Dünya genelinde göstermek isterseniz com uzantılı domain adınızı almanız gerekmektedir. Türkiye’ ye hitap etmek ve ürün sergilemek içinse com.tr uzantılı domainlere sahip olabilirsiniz. Hem arama motorları tarafından güven kazanmanız hem de müşterilerinizin güven ve samimiyetleri için e-ticaret alan adı seçiminiz önemli rol oynayacaktır.

Empati Kurun; Müşteriler gibi düşünmeye özen gösterin. Müşterilerin her zaman kendi ihtiyaçlarını ön plana çıkaracaklarını unutmayın ve alan adı alırken kendi pencerenizden değil de müşteriler tarafından bakmaya özen gösterin. Örnek verecek olursak; Ebeveynlerin ilgi duyacakları ürünler satan bir oyuncak sitesin de alan adında aile, baba ya da anne gibi kelimeler kullanmak avantajlı gelebilir ancak ebeveynlerin daha çok çocuklarına yönelik alışveriş yapacakları bu nedenle de alan adında çocuk ya küçük yaş kelimelerinin geçmesi çok daha makul olacaktır. Aynı şekilde bu sizin için bir iştir ancak müşterileriniz için önemli bir seçimdir. Alan adınızı alırken bu kelimelerden birini tercih ederken müşteri gibi davranarak almak eyleminden yola çıkmak daha doğru olacaktır.

Farklı olun; Rakiplerinizin ve sektörde popülerlik kazanmış girişimcilerin artık bilenen alan adlarının kopyası ya da benzeri alan adlarından uzak durun. Bu sizin firmanıza rakip firmanın marka tescili açısından hem sorun yaratacak hem de müşterilerin olumsuz tavırlarını üzerinize çekecektir.

E-ticaret alan adı seçimi siteniz ve satışlarınız için bu kadar önemliyken hızlı ve araştırmadan karar vermek yanlış bir seçim olacaktır. Dilerseniz uygun e-ticaret alan adı seçimi için firmamızla irtibata geçerek tavsiyelerini alabilirsiniz


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin