Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

COVID-19 ve E-ticaret Eğilimleri

Korona virüs, küresel trendleri yoğun bir şekilde değiştirdi. Bu yazıda e-ticaret trendlerini ve e-ticaretin korona virüs nedeniyle nasıl büyüdüğünü ele alacağız. Covid-19 ve e-ticaret eğilimleri konusunu aşağıdaki detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık.

E-ticaret artık yedek bir kaynak haline geldi ve bu pandemi sürecinde en iyi kaynak olarak kabul edilebilir. Tüketiciler genel olarak mağazadan satın alıyordu fakat artık korona virüs tüm e-ticareti de etkilediği için tüketici özellikle bu dönemde online alışverişe yönlenmeye başladı. Bu nedenle e-ticaretin kullanımının giderek artan bir sektör olduğunu söyleyebiliriz.

Korona virüs, küresel eğilimleri büyük ölçüde değiştiriyor. Her sektörde hızlı bir değişim meydana geldi. İnsan davranışını, ticaretin doğasını, iş dünyasını ve hatta yaşam biçimini değiştirdi. İnsanlar başkalarıyla etkileşim kurmaktan kaçınıyorlar bu nedenle temasın en az olduğu online alışveriş ön plana çıkıyor.

COVID-19 ve E-ticaret Eğilimleri

E-ticaret ve Covid-19

Yapılan araştırmalar göre tüketicilerin %52’si fiziksel alışverişten ve kalabalık ortama girmekten kaçınıyor. Ayrıca %36’sı korona virüs aşısı olana kadar gerçek mekanda alışveriş yapmaktan kaçınıyor.

Bu virüs nedeniyle dışarı çıkmaktan kaçınma, sosyal mesafeyi koruma, evden alışveriş yapanlarda artma ve evden çalışma %74 arttı. Ayrıca sosyal medya kullanımı da arttı ve Facebook, Google özelliklerini tek seferde daha fazla kişiyle bağlantı kurmak için güncelliyor. Facebook gibi Zoom ile rekabet eden 44 kişi için messenger’ı tanıttı. Benzer şekilde Google da güncellenmiş sürümü başlattı. Pandemide e-ticaretin ilk 10 perakendecisi aşağıda;

Pandemide En İyi Perakende E-ticaret Web Siteleri

Sıra NoWeb SitesiMilyon
1Amazon.com4059M
2Ebay.com1227M
3Rakuten.co.jp804M
4Samsung.com648M
5Walmart.com614M
6Appel.com562M
7Aliexpress.com532M
8Etsy.com395M
9Homedepot.com292M
10Allegro.pl272M

Pandemi süresince en çok satılan ürünler; tuvalet kağıdı, tek kullanımlık eldivenler, derin dondurucu, su ısıtıcısı, ekmek makinesi, sayılarla boyama, bulmaca, peloton, boyama kitabı, hava temizleyici, koşu bandı, sabit bisiklet, yoga matı, buzdolabı, egzersiz topu ve egzersiz ekipmanları.

E-ticaret Malezya, Singapur, Tayland ve Pakistan gibi gelişmekte olan ülkelerde bile arttı. Pakistan’da e-ticaret 2000’lerde başladı ancak çok zayıftı, tüm nüfusun sadece %3’ü online alışveriş kullanıyordu. Ancak şimdi pandemide Pakistan’da e-ticaretin günlük rekorda %10, internet kullanıcılarında %15, ürün taleplerinde %30-40  arttığı  bildiriliyor.

E-ticaretin perakende satışları, Covid-19’un e-ticaret üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ve satışlarının 2023 yılına kadar 6,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Ayrıca pandemiden pozitif olarak etkilenen birçok ürün var; tek kullanımlık eldivenler, ekmek makinesi, kurutulmuş çorbalar, tahıllar ve bakliyatlar, paketlenmiş yiyecekler, meyve kapları, antrenman ağırlıkları, süt ve krema, bulaşık yıkama malzemeleri, kağıt havlu, el sabunları ve dezenfektanları, makarna, sebzeler, un, el-yüz mendilleri, alerji ilaçları ve çok daha fazlası. Öte yandan koronavirüs ile düşüş yaşayan ürünler ise; bavul, evrak çantası, kameralar, erkek-kadın mayo, gelinlik, erkek takım elbise, spor çantası, dalış kıyafetleri, spor ayakkabılar, oyuncaklar, yemek kutuları, cüzdanlar, saatler, çocuk kıyafetleri ve şapkaları vb.

Bu makalemizde sizlere COVID-19 ve e-ticaret eğilimleri hakkında bilgi vermeye çalıştık.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin