Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Türkiye’de Covid-19 vakalarının ortaya çıkmasının ardından e-ticaret hayatına etkileri, evlerinden çıkamayan milyonlarca tüketici online alışverişe yöneldi. E-Ticaret sitelerinde özellikle sağlık ve gıda sektöründeki alışverişlerde büyük bir artık olduğu gözlemlenmektedir.

Perakendecilerin çoğunluğu mağazaları geçici olarak kapatırken, perakende sektöründe pek çok firma e-ticaret sektörüne hızla geçiş yapmaktadır.
Perakende sektöründeki başta gıda olmak üzere ilaç, spor ve elektronik şirketlerinin bu dönemde e-mail marketing yapma oranı ciddi bir şekilde artmıştır. Mail içeriklerindeki linklere tıklanma oranları ve e-ticaret sitelerine dönüşüm oranlarının da artış gösterdiği araştırma, birçok e-ticaret sitesindeki satışlarda hızlı bir şekilde artış olduğunu ortaya koymaktadır.

e-ticaret hayatına etkileri

Covid-19 eticaret hayatında bir çok yenilik ve değişiklik getirmiştir. Başta büyük pazaryerleri olmak üzere bir çok e-ticaret firması, kullanıcıların evde keyifli vakit geçirebilecekleri ürünleri satmaya yönelmiştir. E-Ticaret hayatında bu dönem hiçbir zaman yaşanmamış çok farklı bir dönem olarak görülmektedir. Covid 19’un e-ticaret hayatına etkileri kullanıcılar evde sanal ortama yönelmiş ve online harcamalar büyük oranda artmıştır.

Özellikle deterjan, dezenfektan ,eldiven , maske gibi ürünlerin satışlarında ve sektörlerinde artış olmuştur. Bir çok sektörü olmayan firmalar da bu ürünleri üretip ve ya tedarik edip satışa sunmuştur. Örneğin şuanda giyim sektöründe ki firmaların çoğunluğu maske üretip satış yapmaktadır.

Sanal market ve gıda sektöründeki yoğunluk e-ticaret alanına yansımaktadır. Büyük birçok fiziksel mağaza online ortama taşınmış ve bayilerinin online site açmalarına izin vermiştir.

Birçok market ve gıda satışını yapan firmalar online alışverişe geçiş yapıp satışlarını oradan yapmaktadır. Bazıları ise kişisel para transferi , fatura ödeme gibi yenilikler getirerek daha aktif bir şekilde kullanıma başlamaktadır.

Bundan sonraki dönemde covid-19 e-ticaret hayatına getirdiği alışkanlıklardan dolayı online alışverişlerin artacağı düşünülmektedir. Şuan ülkemizde Covid-19 un etkileri azalma eğilimindedir. Umuyoruz ki ilerki dönemde hastalık tamamen ortadan kalkacak ve normal hayatımıza hızlı bir şekilde geri döneceğiz.

 


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin