Bizden HaberlerE-TicaretE-Ticaret Bilgi Bankası

Blog Ne Kadar Gerekli?

E-ticaret firmaları genellikle bu soruya yanıt veremezler. Belirli birkaç ürünün pazarlandığı firmalar için blog yazılarının faydası olduğunu anladığı için blog kullanımını arttırırlar.

Ancak yüz binlerce ürün bulunduran bir mağaza için bu uğraşın bir karşılığı olacak mıdır?

Yapılan bir araştırmaya göre müşteri siteye ilk girdiğinde alışveriş yapmadığı görüldü. Eğer ki müşteriye ürünü satmak istiyorsanız pazarlama mesajını 7 defa iletmeniz gerekiyor.

blog

Blog sahibinin iletişim sağlamasının yanında SEO açısından da faydası büyüktür. Google ve diğer tüm arama motorları içerikler ile dolu. Bu yüzden hedefe odaklanmak, optimize edilmiş içerikler ile arama motoru sıralamasıyla satışları arttırmak planlı bir blog stratejiyle mümkündür.

E-ticaret blog yazıları sadece sıralamalar ve satışlardan ibaret değildir. Başarılı bir e-ticaret yolu, satılan ürünler hakkında müşterilerini bilgilendiren ve öğretici olan içeriklerle bezenmelidir.

Doğru bir blog arayışı içinde, markanın bilinirliğini arttırmanın yanı sıra, kullanıcılar arasında bir ağ oluşturarak sadık bir müşteri elde etmeniz mümkün.

Satış danışmanı: İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması; ürün özelliklerini, kullanım alanlarını belirten, gizil müşterilerle birebir özel bağ kurmaya yarayan online satış danışmanları olarak hizmet görüyor.

Günümüzde firmaların büyük bir çoğunluğu (%90’ı) içerik pazarlaması kullanmaktadır. İnsanların %75’ireklam yerine içeriklerden oluşan bir bilgi edinmeyi hedefliyorlar.

 Peki içerik pazarlaması için nasıl bir blog yazısı yazılmalı?

Öncelikle, hiç kimse içinde insan olmayan bir mağazaya girip bir ayakkabı alıp gitmekten hoşlanmaz. Müşterilere “Hoş geldiniz!” kelimesini diyecek, onları bir üründen diğerine gezdirirken spor ayakkabıdan tutun da topuklu ayakkabıya kadar sizin ayağınıza hangi ayakkabının yakışacağından bahseden bir satış danışmanı ve pazarlık yapmayı iyi bilen uzman birine ihtiyaç vardır.

Süreklilik
Online dünyada bu işin blog sayfalarındaki özgünlükten, açık ve anlaşılır yazılarla yapılacağından bahsetmiştik. Başarılı bir e-ticaret blogu yazmak, iyi planlanmış bir devamlılıkla güncellenmelidir.

Gitgide değeri kaybolan yazılar yerine ,müşterinin her sayfanızı ziyaret ettiğinde önemini yitirmeyen, ihtiyacı olan bilgileri sağlayan yazılar tercih edilmelidir .
 Samimiyet

Bir E-Ticaret sitesi blogu, şirketle kullanıcı arasında bir duvarı yıkmasıyla oluşur. Kullanıcılar daha çok sıkılmayacak, gezinirken eğlenecek, kendilerine hitap edecek siteler tercih edeceklerdir.

Zaman içerisinde , sadık bir müşteri elde etmek istiyorsanız soru ve sorunlarına yönelik çözümler sunan blog tasarımı e-ticaretin hedefi olmalıdır.

Bir E-Ticaret sitesi bloğu, şirketle kullanıcı arasında bir duvarı yıkmasıyla oluşur. Kullanıcılar daha çok sıkılmayacak, gezinirken eğlenecek, kendilerine hitap edecek siteler tercih edeceklerdir.

Zaman içerisinde , sadık bir müşteri elde etmek istiyorsanız soru ve sorunlarına yönelik çözümler sunan blog tasarımı e-ticaretin hedefi olmalıdır.

Bilgi Birikimi
Bir satış danışmanı, satacağı ürün hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çok basit duran bu madde, müşterinin güvenini kazanma konusunda aslında çok önemlidir. Özgün ve ilginç içerikler sizi daha da çok yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Kullanıcıların sayfada kalma sürelerini dikkate alırsak, bilgi vermeden saatlerce boşa konuşan kişiler yerine müşteriler işe arayacak bilgileri daha hızlı ve net açıklayan kişiyi tercih edeceklerdir.

İşi bağlamak
Bir satış danışmanının elde edilen başarısı, nihayetinde mağazaya getirdiği olumlu  satışlarla ölçümlenmektedir. Blog sayfası, sitenin geri kalan kısmına uygun şekilde tasarlanmalı ve entegre edilmelidir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Ücretsiz Deneyin

Tüm gelişmiş özelliklerine göz atın

Demoyu İnceleyin